Şanlıurfa Harran Ovası sulu tarım işletmelerinde farklı makine setlerine göre optimal işletme organizasyonunun belirlenmesi
Determination of optimum management organization according to different machine systems in the irrigated farms of Harran Plain, Şanlıurfa
  1. Tez No: 131450
  2. Yazar: CEVDET SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA VATANDAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Doktora Tezi ŞANLIURFA HARRAN OVASI SULU TARIM İŞLETMELERİNDE FARKLI MAKİNA SETLERİNE GÖRE OPTIMAL İŞLETME ORGANİZASYONUNUN BELİRLENMESİ Cevdet SAĞLAM Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dalı Danışman : Doc.Dr. Mustafa VATANDAŞ Bu tez çalışmasında, Şanlıurfa Harran Ovası sulu koşullarında bulunan tarım işletmeleri için kârın maksimizasyonunu sağlayacak makina kullanımına ait bir üretim modeli oluşturulmuştur. Bu model yardımıyla yörede sulu koşullarda üretimi yapılan bitkilere (pamuk, buğday, ikinci ürün mısır, domates, biber, patlıcan) ait ürün desenleri farklı büyüklükteki işletmeler için belirlenmiştir. Makina kullanımı konusunda yâre çiftçisinin eğilimini belirlemek amacıyla, bölgeyi temsil edebilecek 10 köydeki 62 işletmeden veri toplanmıştır. Bu işletmelerin tarımsal üretimde kullandıkları alet ve makinalar esas alınarak 8 adet makina seti oluşturulmuştur. Arazi büyüklüğü parametresi değişken alınarak her makina seti için oluşturulan doğrusal programlama problemleri çözümlenerek sonuçlar değerlendirilmiştir. Çalışmada öncelikle yöre iklimine ah veri tabam oluşturularak traktörün tarladaki çalışma zamanı kısıtlılığı belirlenmiştir. Traktörün çalışma zamanı kısıtlılığım belirlemek amacıyla yöresel meteorolojik veriler kullanılmıştır. Bunun için Visual Basic 6.0'da bir bilgisayar programı oluşturulmuş, traktör ve insan çalışma saati yönünden çalışılabilir gün sayılan ve çalışma süreleri bu programla belirlenmiştir. Ayrıca, optimum makina kapasitesi ve traktör gücünü belirlemek için Visual Basic 6.0'da bir bilgisayar programı oluşturulmuştur. Bu programla arazi genişliğine bağlı olarak optimum makina kapasiteleri ve bu makinaların gereksinim duydukları optimum traktör motor güçleri belirlenmiştir. Sonuçta, her makina seti için işletme arazisi büyüklüğü değişken olarak alınarak, kârı maksimize eden ürün deseni belirlenmiştir. Ayrıca makinaların performans değerleri ve ekonomik analiz sonuçlan da elde edilmiştir. 2003, 108 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Doğrusal programlama modeli, makina setleri, çalışılabilir j sayısı, optimum işletme büyüklüğü, optimum makina kapasitesi, optimum traktör gücü
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis DETEBMİNATION OF OPTIMUM MANAGEMENT ORGANIZATION ACCORDING TO DIFFERENT MACHINE SYSTEMS IN THE IRRIGATED FARMS OF HARRAN PLAIN, ŞANLIURFA Cevdet SA?LAM Ankara University Graduate School of Natural and Applied sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor : Assoc.Prof.Dr. Mustafa VATANDAŞ In this research, a production model for agricultural machinery utilization were devoloped to profit maximization for the Şanlıurfa Harran Plain enterprises in irrigated conditions. By this model, cropping patterns of the crops grown in irrigated conditions were determined for different size enterprises. To determine the tendency of the local farmers related to machinery utilization, 62 sample farms from on 10 different villages were selected and data were collected from these forms. 8 machinery systems were formed based on the agricultural machinery used by these farms. Linear programming models were fitted using with the land size parameter taken as the variable and the results were evaluated. A climatical data base was devolopped and tractor field working time constraint was determined. Local meteorological data were used to determine tractor field working time constraint. For this a computer program was devoloped in Visual Basic 6.0 and number of workable days and working times for tractor and human were determined by this program. An other visual basic 6.0 computer program was devoloped to determine optimum machine capacity and tractor engine power. With this program, and based on the land size, optimum machine capacities and optimum tractor engine powers required for these machinery were determined. As a result, cropping pattern maximizing the profit was determined for each machine system, provided that the land size taken as the variable. Also, performances and economic analysis of machinery were evaluated. 2003, 108 pages KEY WORDS : Linear programming model, machine systems, workable time of tractor, optimum farm size, optimum machine capasity, optimum tractor power