Bağlarda ilaç uygulama etkinliğinin iyileştirilmesi olanakları
The Possibilities of improving the spraying efficiency in vineyards
- Tez No: 131449
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇİLİNGİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Doktora Tezi BAĞLARDA İLAÇ UYGULAMA ETKİNLİĞİNİN İYİLEŞTİRİLMESİ OLANAKLARI Arzu ERMAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. İbrahim ÇİLİNGİR Bu çalışmada, bağlarda ilaçlama karakteristiklerinin iyileştirilmesi olanaklarım araştırmak üzere dikdörtgen kesitli hava kanalına sahip dikey bir püskürtme sistemi tasarlanmıştır. Tasarım parametreleri, örnek asma olarak seçilen Hasandede yerli üzüm çeşidinde, bitki boyut ve şekline uygun ilaçlama yapılmasını sağlayacak şekilde belirlenmiştir. Püskürtme sistemi, standart tip bir atomizörün üzerine adapte edilmiştir. A.O. Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Araştırma ve Uygulama Bağı'nda tam vejetasyon döneminde gerçekleştirilen denemelerde konik huzmeli ve yelpaze huzmeli memeler kullanılmıştır. Konik huzmeli meme ile düşük norm ve orta norm uygulamaları 342 l/ha ve 746 l/ha; yelpaze huzmeli meme ile düşük norm ve orta norm uygulamaları 398 l/ha ve 701 l/ha değerlerinde yapılmıştır. İlaç normu ve meme tipinin yanı sıra hava hızı (8,6 m/s, 14,2 m/s ve 18,8 m/s), asmanın bölgeleri (üst, orta ve alt) ve yaprakların konumlan da (iyi, orta ve kötü) değişken faktörler olarak kullanılmıştır. En önemli ilaçlama karakteristiklerinden olan ilaç dağılım düzgünlüğü, ilaç kalıntı miktarı, penetrasyon ve ilaç kayıpları farklı faktörlerin kombinasyonları için incelenmiş, sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Birim yaprak alanlarındaki kalıntının; meme tipi, ilaç normu, hava hızı ve yaprakların konumundan belirgin olarak etkilendiği gözlenmiştir. Tüm denemeler içerisinde asmanın genelinde en iyi kalıntı yelpaze huzmeli meme ile orta norm uygulamasında elde edilirken; dağılım düzgünlüğü açısından en iyi sonucu konik huzmeli meme ile düşük norm uygulaması vermiştir. 2003, 72 Sayfa ANAHTAR KELİMELER: Bağlar, yardımcı hava akımlı pülverizatörler, bağlarda ilaç uygulamaları.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis THE POSSIBILITIES OF IMPROVING THE SPRAYING EFFICIENCY IN VINEYARDS Arzu ERMAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor: Prof. Dr. Ibrahim ÇİLİNGİR In this study, to research possibilities of improving the spraying efficiency in vineyards, a vertical boom system with rectangular air channel was designed. Design parameters were determined for Hasandede local grape variety, chosen as a sample vine, to match between the vine's geometry and the sprayer. Boom system adapted on a standart atomizer. Field trials were conducted at full vegetative development with hollow-cone and flat fan nozzles in Research and Practice Vineyard of Horticulture Department of Agricultural Faculty of Ankara University. Low spray rate and medium spray rate treatments were applied with hollow- cone (342 1/ha, 746 1/ha) and flat fan (398 1/ha, 701 1/ha) nozzles. In addition to spray rate and nozzle type, air flow speed (8,6 m/s, 14,2 m/s, 18,8 m/s), location of leaves (top, middle, bottom) and exposure of leaves (good, partial, bad) were used as factors in experimental design. Uniformity of distribution, leaf deposit, penetration and spray losses were determined for combinations of factors and statistical analysis were performed. Deposits per unit leaf area were influenced by nozzle type, spray rate, air flow speed and exposure of leaves. In all trials the best depositions were taken with medium spray rate treatments by flat fan nozzle. On the other hand low spray rate treatments by hollow-cone nozzle gave better uniformity of distribution. 2003, 72 Pages KEY WORDS: Vineyards, air-assisted sprayers, spraying applications in vineyards.