Pisyan deresinin (Çat) fiziko-kimyasal özellikleri, balık türleri ve Capoeta capoeta umbla (Heckel, 1843)'nın bazı popülasyon parametrelerinin tespiti üzerine araştırmalar
Studies on the physico-chemical properites of Pisyan brook, fish species and determination of some population parameters of Capoeta capoeta umbla (Heckel, 1843)
- Tez No: 131481
- Danışmanlar: PROF. DR. M. SITKI ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Y.Lisans Tezi PİSYAN DERESİNİN (ÇAT) FİZİKO-KİMYASAL ÖZELLİKLERİ, BALIK TÜRLERİ ve Capoeta capoeta umbla (HECKEL, 1843)'nın BAZI POPULASYON PARAMETRELERİNİN TESPİTİ ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR EsraTANAS Atatürk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. M. Sıtkı ARAŞ Bu çalışma, Erzurum'un Çat İlçesinde bulunan Pisyan Deresi' nde Haziran 2001 -Aralık 2002 aylan arasında yürütülmüştür. Araştırma süresince toplam 226 balık avlanmıştır. Bunların 97 (%43)'si Capoeta capoeta umbla, 72 (%32)'si L. cephalus, 55 (%24)'i A. alburnus flipi, 2 (%l)'si de S. trutta magrostigma oluşmaktadır. Dominant alt tür olan Capoeta capoeta umbla, 1-6 yaşlan arasında dağılım göstermekte olup, 2 yaşındaki bireyler dominanttır. Populasyonun %73.2'si erkek, %26.8'i dişidir. Yaş-boy, yaş- ağırlık, boy-ağırlık ilişkileri incelenmiş, kondisyon değeri ve büyüme denklemleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis STUDIES ON THE PHYSICO-CHEMICAL PROPERTIES OF PİSYAN BROOK, FISH SPECIES and DETERMINATION OF SOME POPULATION PARAMETERS OF Capoeta capoeta umbla (HECKEL, 1843) Esra TANAS Atatürk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Fisheries Supervisor: Prof. Dr. M. Sıtkı ARAS The research were conducted in Pisyan Brook, a water source in Çat county of Erzurum province, between June 2001 -December 2002. A total of 226 fish were caught during the study. 97 (43%) of them was Capoeta capoeta umbla, 72 (32%) of them was L. cephalus, 55 (24%) of them A. alburnus flipi and 2 (1%) of them was S. trutta magrostigma. Age ranged 1 from 6 and 2 age was dominant in Capoeta capoeta umbla. 73.2% of C.c.umbla was male and 26.8% of them was female. Age- length, age-weight, length-weight relationships, condition factor and growth equations were determined.