Toprak altında serpme ekim yapabilen ekici ayak prototipinin tasarımı ve yapımı
Design and construction of drill coulter which distribute seed into the soil
  1. Tez No: 9433
  2. Yazar: İ.HAMİT ESİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARİF EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Mekanizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
I I ÖZET Yüksek Lisans Tezi TOPRAK ALTINA SERPME EKİM YAPABİLEN EKİCİ AYAK PROTOTİPİNİN TASARIMI VE İMALATI İ. Hami t ESİN Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Mekan izasyon Anabil im Oalı Danışman : Prof.Dr. Mehmet Arif EROL 1990, Sayfa: 52 Jüri : Prof. Dr. Mehmet Arif EROL Prof. Dr. Tahsin KUT Prof. Dr. Doğan ERDO?AN Bu çalışmada, toprak altına serpme ekim yapabilen ekici ayağın tasarımı ve imalatı gerçekleştirilmiştir. Bu nedenle bir kazayağı ekici ayak olarak kullanılmıştır. Geliştirilen ekici ayakta farklı kanat sayısı ve profiline sahip 5 adet dağıtıcı disk, yüzeysel dağılımlarını araştırmak ve bunları karşılaştırmak ama cıyla denenmiştir. Denemelerde yapışkan band metodu uygulanmış tır. Denemelerin sonucunda, tüm dağıtıcı disklerin, yüzeysel da ğılımı bakımından istatistiki kontroller sonucu istenilen sınırlar içerisinde bulunduğu saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Kazayağı, Yüzey dağılımı, Dağıtıcı disk, Ya pışkan band.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Masters Thesis DESING AND CONSTRUCTION OF DRILL COULTER WHICH DISTRIBUTE SEED INTO THE SOIL İ.Hamit ESlN Ankara University Graduate School of Natural Applied Sciences Department of Agricultural Mechanization Supervisor : Prof.Dr. Mehmet Arif EROL 1990, Page: 52 Jury : Prof. Dr. Mehmet Arif EROL Prof. Dr. Tahsin KUT Prof. Dr. Doğan ERDO?AN In this study, desing and construction of a drill coulter which can distribute wheat seeds into the soil was investigated. A sweep was used as a drill coulter. 5 different kinds of distri buting discs were tested for surface seed distributing. Spinning discs have different number wings and wings profiles. In this study, surface distribution of seeds were examined. In the experi ments, sticky band method was used. Statistical controls were done on the results of surface distributing pattern all of discs. Accor ding to the results all of the discs were determinated they were found to be between the desired limits and calculated ones theori- ticaly beforehand. KEY WORDS: Sweep, Surface distribution, Spinning discs, Sticky band.