Amonyak ve ürenin alabalık (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1792) eritrositlerinde bulunan glükoz 6-fosfat dehidrogenaz enzimi üzerine in vivo ve in vitro etkilerinin incelenmesi
Investigation on the effects (in vivo, in vitro) of ammonia and urea on glucose 6-phosphate dehydrogenase enzyme in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) erytrocyte
  1. Tez No: 131482
  2. Yazar: GÜNAY KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Y. Lisans Tezi AMONYAK VE ÜRENİN ALABALIK (Oncorhynchus mykiss) ERİTROSİTLERİNDE BULUNAN GLUKOZ 6-FOSFAT DEHİDROGENAZ ENZİMİ ÜZERİNE İN VİVO ve İN VİTRO ETKİLERİNİN İNCELENMESİ Günay KOROGLU Atatürk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Anabilim Dalı Danışman: Yrd.Doç. Dr. Orhan ERDOĞAN Çalışmada, gökkuşağı alabalığı eritrositlerinden, bu enzim kısmi olarak saflaştınlmıştır (6.48). Daha sonra, amonyak ve ürenin enzim üzerine olan etkileri in vitro ve in vivo şartlarda incelenmiştir. Çalışmalarda, amonyak ve ürenin lethal dozları sırasıyla 0.05 mg/1 ve 100 mg/1 olarak uygulanmıştır. İn vitro çalışmalar sonucunda hem amonyak hemde ürenin enzim aktivitesi üzerinde inhibisyon etkisinin olduğu belirlenmiştir. Amonyak ve ürenin %Aktivite- [inhibitor] grafiklerinden hesaplanan I50 değerleri sırasıyla 0.038 uM ve 0.04 mM olarak bulunmuştur. Lineveawer-Burk grafiklerinden elde edilen Kj değerleri ve inhibisyon tipleri ise amonyak için 0.021xl0~6±0.004 M ve yarışmalı, üre için ise 0.017xl0"3±0.002 M ve yarışmalı olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis INVESTIGATION ON THE EFFECTS {in vivo, in vitro) OF AMONIA and UREA ON GLUCOSE 6-PHOSPHATE DEHYDROGENASE ENZYME IN RAINBOW TROUT {Oncorhynchus mykiss) ERYTROCYTE Günay KÖRO?LU Atatürk University Graduate School of Agriculture Faculty Departmant of Fishery Sciences Supervisor: Asst. Prof. Dr. Orhan ERDO?AN In the studies, the effects of ammonia and urea on the enzymes under in vitro and in vivo conditions were determined on this enzyme from Oncorhynchus mykiss erytrocytes (6.48). The lethal doses of ammonia and urea were applied as 0.05 mg/1 and 100 mg/1, respectively. As the result of in vitro studies, it was found that both of ammonia and urea had inhibition effect on enzyme activity. I5o values of ammonia and urea calculated from % activity graphs were found to be 0.038 uM and 0.04 mM, respectively. Kj values and inhibition types obtained from Lineveawer-Burk graphs were found as 0.021xl0~6±0.004 M and competitive for ammonia and 0.017xl0"3±0.002 M and competitive for urea.