Ceylanpınar tarım işletmesinde yetiştirilen akkeçi x kilis melezlerinde besi karkas performansı üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 28693
  2. Yazar: MEHMET BAKİ KUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma,“Ceylanpınar Tarım İşletmesinde Damızlık Süt Keçisi üretimi”isimli genel projenin (Fi) melezi erkek oğlaklarında, besi ve karkas performansını karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın materyalini, Ak keçi X Kilis ve Saanen Kilis melezi (Fi) 5 aylık 20 şer adet tek doğan erkek oğlak oluşturmuştur. Besi denemesi, 85 gün sürmüştür. Beside ele alman özellikler ve elde edilen bulgular, aşağıda özetlenmiştir : 1. Toplam Canlı Ağırlık Artışı Akkeçi X Kilis ve Saanen X Kilis melezi (Fi) oğlaklar, 85 gün süren beside toplam canlı ağırlık kazancı bakımından istatistiki olarak önemli bir üstünlük göstermemişlerdir (Çizelge S). Birinci grup, 11. Sİ kg ağırlık artışı kazanırken, ikinci grup 1S.S5 kg kazanmıştır. S. Günlük Canlı Ağırlık Artışı 4 Aynı genotip sırasına göre besi boyunca ortalama günlük canlı ağırlık artışı, 1. grup için 131. BB g iken, ikinci grup için 14A.SS g bulunmuştur (çizelge 3). 3. Kesif ve Kaba Yem Tüketimi Besi boyunca (B5 gün) günlük kesif yem tüketimi, 1. grup için ortalama olarak 986. BA g/gün ve ikinci grup için58 1064.76 g/gün bulunmuştur. Aynı şekilde bir kg canlı ağırlık artışı için, besi boyunca gruplarda ortalama tüketilen kesif yem miktarı sırasıyla 7.394 ve 7-301 kg dır. Buna ek olarak gruplar, sırasıyla 1.962 ve 1.827 kg kuru yonca otu da tüketmişlerdir. 4. Kesimde Sakatat özellikleri Gruplar arasında, kan ağırlığı, kelle ağırlığı ve deri ağırlığı vb. özellikler bakımından istatistiki olarak önemli farklar saptanamamıştır (Çizelge 7). 5. Soğuk Karkas ölçü ve Tartıları Gruplar arasında, sıcak ve soğuk karkas ağırlığı ve göz kası alanı ve vb. özellikler bakımından da, istatistiki olarak önemli farklar saptanamamıştır. Sıcak karkas ağırlığı 1. grup için 15.25 kg ve ikinci grup için 16.14 kg bulunurken, soğuk karkas ağırlığı 1. grup için 15.16 kg ve ikinci grup için 15.83 kg bulunmuştur. Göz kas alanı da aynı sıraya göre 13.30 ve 14.09 cm2 dir. Diğer karkas ölçü ve tartıları, anılan özellikler gibi birbirlerine benzer bulunmuştur (çizelge 8). 6. Karkas da Et, kemik ve Yağ Oranları Akkeçi X Kilis ve Saanen X Kilis melezi oğlaklar, kas, yağ ve kemik oranları bakımından birbirlerine benzer bulunmuştur (Çizelge İO). Birinci grupta, kas oranı X61.30, yağ oranı '/.12.79 ve kemik oranı V.24.23 bulunurken, ikinci53 grupta aynı özellikler, sırasıyla y.60.55, %12.13 ve %24.56 dır. öte yandan birinci grubun et/kemik ve et/yağ oranı sırasıyla 2.474 ve 4.82 iken» ikinci grubun ise 2.46 ve 4.99 dur. Bu özellikler bakımından da gruplar birbirine benzer bulunmuştur. 7. Karkas Randımanı Gruplar arasında sıcak ve soğuk karkas randımanı ile buharlaşma kaybı bakımından, önemli fark tesbit edilememiştir (Çizelge 10). Birinci grup da sıcak ve soğuk karkas randımanı, y.49.76 ve '/.48.5 bulunurken, ikinci grupta aynı özellikler sırasıyla y.49.47 ve 5448.5 bulunmuştur. Ele alınan besi ve karkas performansı bakımından genotip grupları, birbirlerine büyük oranda benzer bulunmuştur. Bu nedenle Ceylanpınar Tarım İşletmesinde uygulanacak melezleme programında, baba olarak kullanılacak Saanen genotipi yerine, Türkiye'de daha ucuz ve daha kolay bulunabilen Akkeçi genotipinin seçimi, başarıyı daha fazla arttırabilir.
Özet (Çeviri)
A Study On The Fattening Performance And Carcass Characteris tics Of Akkeci x Kilis And Saanen x Kilis Crossbreds Under The Ceylanpinar Agricultural Enterprise Conditions This research was conducted at the Ceylanpinar Agricultural Enterprise in order to compare the fattening performance and carcass characteristics of Fi crossbred male Kids which were the offsprings of the material of the macro project name“Dairy Boat Production at Ceylanpinar Apricultural Enterprise”. The material was formed of Akkeçi X Kilis and Saanen X Kilis crossbred male kids, of SO head in each group. They were put in to fattening at 5 months of age and the fattening was lasted 85 days. 1. Fattening Performance: Akkeçi X Kilis and Saanen X Kilis Fi crossbred kids didn't show statisticaly significant differences in terms of total liveweight gain and daily liveweight gain. Total liveweight gain and daily liveweight gain were 11:25 kg and 131. 8B g for Akkeçi X Kilis Fi kids and 12.25 kg and 144.11 g for Saanen X Kilis Fi kids respectively. Daily concentrate food consumption and feed efficiency were found to be 986.84 g and 7.394 kg for Akkeçi X Kilis group, 1064.76 g ve 7.301 kg for Saanen X Kilis group respectively., during the fattening period. Moreover alfalfa hay consumption for 1 kg liveweiqht gain with the same genotype order were 1.968 kg and 1.827 kg. 2. Carcass Characteristics There wasn't any significant differences between Akkeçi X Kilis and Saanen X Kilis crossbred kids on sometil slaughter characteristics like as blood weight, skin weight and head weight. Hot carcass weight, cold carcass weight and eye-muscle area were found to be 15.25 kg 15.16 kg and 13.30 cm* for the first group; 16.14, 15.83 kg and 14.09 cm* for the second group and were not statistically significant (p>0.01). Other linear carcass measurements were also not significant between two groups. Lean, fat and bone contents of carcass in Akkeçi X Kilis male kids were 61.30, IE. 79 and £4.23 % and 60.55, IE. 13 and £4.56 % in Saanen X Kilis male kids respectively and the carcass composition were not significantly different between two groups. Lean/bone and Lean/Fat ratios were £.47 and 4. 82 for the first group. E.46 and 4.99 for the second group respectively. Dressing percents according to hot and cold carcass veight were found to be 49.76 and 48.5 7. for Akkeçi X kilis male kids respectively and were not statistically significant 0.01) in this study, in conclusion, In light of the results obtained. Akkeçi X Kilis Fi crossbred male kids Showed satistactory performance comparing to Saanen X kilis kids. Therefore, Akkeçi X Kilis genotype can be recommended to use as a sire breed in the crossbreeding program in order to develop a syntetic dairy goat type for the region. There is still need to be done further investigations for the final conclusion on this topic.