Ulubat gölünün taban büyük omurgasızlarının komunite yapısının incelenmesi
Investigation of the community structure of benthic macroinvertebrates of lake Ulubat
- Tez No: 131617
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET ULUABAT GÖLÜ'NÜN TABAN BUYUK OMURGASIZLARININ KOMUNİTE YAPISININ İNCELENMESİ Dursun OZATLI Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı (Yüksek Lisans Tezi / Tez Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. Kemal ÇELİK) Balıkesir, 2003 Bu çalışmada Uluabat Gölü'nün taban büyük omurgasızlarının komunite yapısı kalitatif ve kantitatif yönden incelenmiştir. Aralık 2001 -Kasım 2002 tarihleri arasında aylık olarak yapılan bu çalışmada gölün farklı bölgelerinden seçilen altı istasyondan taban büyük omurgasız örnekleri toplanmıştır. Gölün taban büyük omurgasız faunasının baskın hayvan gruplarının Insecta, Oligochaeta, Crustacea tarafından temsil edildiği saptanmıştır. İncelemeler sonucunda taban büyük omugasız faunanın % 80.99'nu Oligochaeta, % 17.74'nü Chironomidae ve % 1.27'sini Ceratopogonidae, Heteroptera ve Gammaridae oluşturmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Taban büyük omurgasız / Chironomidae / Oligochaeta / Uluabat Gölü / Crustacea
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATION OF THE COMMUNITY STRUCTURE OF BENTHİC MACROİNVERTEBRATES OF LAKE ULUABAT Dursun ÖZATLI Balıkesir University, Institute of Science, Depertment of Biyology (Master Thesis / Supervisor : Assistant Professor Kemal ÇELİK) Bahkesir-Turkey, 2003 In this study the community structure of benthic macroinvertebrate of Lake Uluabat was studied quantitatively and qualitatively. Benthic macroinvertebrate samples were collected monthly from six stations in the lake between December 2001 and November 2002. The benthic macroinvertebrate fauna of the lake was represented by the dominant animal groups lnsecta, Oligochaeta and Crustacea. The results show that the ratios of the organisms making benthic macroinvertebrate fauna of the lake are 80.99% of Oligochaeta, 17.74% of Chrinomidae, and 1.27% of Ceratopogonidae, Heteroptera, and Gammaridae. KEY WORDS: Benthic macroinvertebrate / Chrinomidae / Oligochaeta / Lake Uluabat / Crustacea m