Betonarme yapılarda kesit tesirlerinin zamana bağlı değişimi
Changing of cross actions according to time at reinforced concrete structures
- Tez No: 131618
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ELÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET BETONARME YAPILARDA KESİT TESİRLERİNİN ZAMANA BAĞLI DEĞİŞİMİ Seray ŞENER Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı (Yüksek Lisans Tezi/Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Hasan ELÇİ) Balıkesir, 2003 Bu çalışmanın amacı, betonarme yapıların yükleme yaşına ve zamana bağlı olarak kesit tesirlerinin ve düğüm noktası deplasmanlarının değişiminin araştırılmasıdır. Bunun için, betonda sünme etkilerini göz önüne alan bir bilgisayar programı yardımıyla çeşitli sayısal uygulamalar yapılmış ve elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Birinci bölümde, çalışmanın amacı ve kapsamı hakkında bilgiler verilmiştir. Bu konu ile ilgili daha önce yapılan çalışmalardan bahsedilmiştir. İkinci bölümde, sünmenin genel tanımı yapılmıştır. Sünmeye etki eden faktörlere ve sünmenin diğer deformasyon türleri ile olan ilişkisine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, çubuk sistemlerin çözümünde kullanılan Matris Deplasman Yöntemi hakkında bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde, kullanılan bilgisayar programı ve bu program üzerinde yapılan değişikliklerden bahsedilmiştir. Beşinci bölümde, sayısal uygulamalar ve bu uygulamalar sonucunda ortaya çıkan sonuçların karşılaştırılması bulunmaktadır. Son bölümde ise, yapılan uygulamalardan elde edilen sonuçlar ve öneriler verilmiştir. Uzun süreli yüklere maruz yapılarda, özellikle eksenel yükün fazla olduğu kolonlarda, eksenel yüke bağlı boyutlandırma yapılması gerektiği ortaya çıkmaktadır. Ayrıca yapının yükleme yaşının da önemli olduğunu söylemek gerekmektedir. ANAHTAR SÖZCÜKLER : Beton / Sünme / Deplasman / Kesit Tesiri / Matris Deplasman Yöntemi ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CHANGING OF CROSS ACTIONS ACCORDING TO TIME AT REINFORCED CONCRETE STRUCTURES Seray ŞENER Balıkesir University, Institute of Science, Department of Civil Engineering (M.Sc. Thesis / Supervisor: Asst. Prof.Hasan ELÇİ) Balıkesir-Turkey, 2003 The aim of this thesis is searching the changing of the cross actions and joint displacements at the reinforced concrete structures according to loading age and time. For this, various numerical examples had done by the help of a computer program which took care about creep effects of the concrete and the obtained results were compared. At the first chapter, the information's about the aim of the work and the scope were mentioned. Previous works about this matter were mentioned. At the second chapter, creep was defined. The factors that effect on creep and relationship between creep and the types of deformation were mentioned. At the third chapter, stiffness method which was used at bar systems solution was mentioned. At the fourth chapter, the used computer program and the changes on the program had explained. At the fifth chapter, numerical analyses and the results of this applies were compared. At the last chapter, the results and the suggestions which were obtained by the analyses were presented. At the structures that were exposed by long time loads especially at the columns that have axial forces rather it seems necessary to designed related to axial forces. It is needed to say that the loading age was very important. KEYWORDS: Concrete / Creep / Displacement / Cross Action / Stiffness Method in