Edremit-Küçükkuyu arasındaki turizm faaliyetlerinin kıyı alanlarına etkisi
The Effect of tourism activities between Edremit-Küçükkuyu on the coastal area
- Tez No: 131622
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL İRTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET EDREMİT KÜÇÜKKUYU ARASINDAKİ TURİZM FAALİYETLERİNİN KIYI ALANLARINA ETKİSİ Ali Erkan KARAMAN Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı (Yüksek Lisans Tezi/ Tez Danışmanı: Y. Doç. Dr. Emel İRTEM) Balıkesir, 2003 Turizm dünyada en hızlı gelişen ve büyüyen endüstrilerden biridir. Bu hızlı gelişim beraberinde zarar verici çevresel ve sosyo-kültürel etkileri de getirmektedir. Birçok kıyı ülkesi bu etkileri minimuma indirmek için gerek bölgesel gerekse ulusal düzeyde kendi kıyı yönetim programlarını oluşturmuşlardır. Bu çalışmada Edremit - Küçükkuyu kıyı şeridinde, turizm faaliyetleri ve bu faaliyetlerin sebep olduğu çevresel etkiler incelenmiştir. Yapılan çalışmanın yurtiçi ve yurtdışındaki benzer uygulamaları incelenmiştir. Kıyı alanları ve kıyı alanları yönetimi ile ilgili kavramlar tanımlanmış ve yönetim programının amaçlan hakkında bilgiler verilmiştir. Edremit-Küçükkuyu kıyı bölgesi kapsamlı bir şekilde incelenmiş, bölgede turizmin ve diğer faktörlerin neden olduğu kıyı problemleri belirlenmiş ve bölge ile ilgili elde edilen verilerden yararlanılarak bu problemlerin çözümüne yönelik bir yönetim programı sunulmuştur. Bu çalışma, doğal kaynakların bilinçsiz kullanımının çalışma bölgesini yavaş yavaş kirletmeye başladığını göstermektedir. İnsanların kullanımına hizmet eden bu alanların insanlar tarafından yok edilmesi ve bölgede sürdürülebilir kıyı yönetim stratejisinin olmaması kıyı alanlarında görülen sorunların temelini oluşturmaktadır. ANAHTAR SÖZCÜKLER : Kıyı Alanları Yönetimi / Edremit-Küçükkuyu Kıyı Bölgesi / Turizmin Kıyı Ekosistemine Etkisi ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECT OF TOURISM ACTIVITIES BETWEEN EDREMIT-KUCUKKUYU ON THE COASTAL AREA Ali Erkan KARAMAN Balıkesir University, Institute of Science, Department of Civil Engineering (M.sc. Thesis/Supervisor: Asst. Prof. Emel İRTEM) Balıkesir, 2003 Tourism is one of the most rapidly developing and growing industries in the world. This rapid development also causes some harmful environmental and social- cultural effects. Most shore countries have formed their own coastal management programs both on the local and national level to minimize these effects. In this study, tourism activities and their environmental effects on the Edremit-Küçükkuyu coastal band have been examined. The similar case studies both Turkey and abroad have been investigated. The concepts that are related to the coastal areas and the coastal zone managements have been defined and some information about the aims of management programs have been presented. Edremit- Küçükkuyu coastal region has been throughly examined and the coastal problems caused by tourism and the other factors have been specified and by utilizing the data obtained about the study area, a management program for the solution of these problems has been suggested. In this study, the unconscious use of the natural resources in the study area started to deteriorate the environment. The main problem in the area is the fact that natural resources has been destructed by its own primary users and there is no sustainable coastal management strategies in these areas as in Edremit-Küçükkuyu case. KEY WORDS : Coastal Zone Management / Edremit-Küçükkuyu Coastal Region / The Effect of Tourism on the Coastal Areas. in