Bazı amerikan asma anaçlarının köklenmesi üzerine ortam sıcaklığı ve indolbutrik asidin etkileri
  1. Tez No: 13163
  2. Yazar: HAYAT KAFALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
VI öz Ç.Ü. Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünde 1988-1990 yıllan arasında yürütülen bu çalışma Çukurova Bölgesi için önerilebilecek bazı Amerikan asma anaçlarında çeliklerin köklendiril me yöntemlerini belirlemek amacına yöneliktir. Araştırmada beş Amerikan asma anacı kullanılmıştır. Çelikler alttan ısıtılan (25°C) ve ısıtılmayan ortamda; IBA'.in iki konsantrasyonu (25 ppm ve 50 ppm) uygulanarak köklendirilmeye alınmıştır. Sonuç olarak, alttan ısıtma uygulamasının anaç çeliklerinin köklenmesi üzerine olumlu etkide bulunduğu saptanmıştır. Ayrıca, IBA'in farklı dozlarının anaç çeliklerinin köklenme yeteneklerine ve çelik alma zamanına bağlı olarak köklenme üzerine değişik etkilerde bulunduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT This study was conducted in the Department of Horticulture, Faculty of Agriculture University of Çukurova during 1988-1990 to evaluate some rooting methods for American rootstocks. In the study, five American rootstocks were used and the cuttings were rooted under heated and unheated conditions and treated -with two concentrations (25 and 50 ppm) of IBA. As a results, heating was found to have a positive effect on rooting of the cuttings. Also, depending on when the cuttings were taken and the rooting capacity of them, application of some IBA concentrations gave quite satisfactory results m their rooting jf ucebi.