Deprem bölgelerine göre yapı maliyet artışının karşılaştırılması
Comparison of structure cost rising according to earthquake zones
  1. Tez No: 131633
  2. Yazar: BARIŞ ÖZKUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİF SAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET DEPREM BÖLGELERİNE GÖRE YAPI MALİYET ARTIŞININ KARŞILAŞTIRILMASI Banş ÖZKUL Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, inşaat Mühendisliği Anabilim Dalı (Yüksek Lisans Tezi/ Tez Danışmanı: Prof. Dr. Şerif SAYLAN) Balıkesir, 2003 Çalışmanın ilk bölümünde, kullanılabilirlik kavramına yer verilmiştir. İkinci bölümde, daha önceki bir depremde hasara uğramış ve depremden hemen sonra kullanılabilir şekilde depremi hasarsız olarak atlatmış iki yapının taşıyıcı sistemleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde, dünyadaki çeşitli ülkelerin deprem şartnamesi koşullarına yer verilmiştir. Dördüncü bölümde Amerikan ve Japon sistemlerinin karşılaştırılması irdelenmiştir. Beşinci bölümde, 17 Ağustos 1999 depremini hasarsız denilebilecek şekilde atlatan Sakarya Vilayet binası bilgisayar ile simüle edilerek yatay yer değiştirmeleri incelenmiştir. Aynı yapının 22 Temmuz 1967 Akyazı depreminde ağır hasara uğramış olan yapı sisteminin de statik analizi bilgisayar simülasyonu ile yapılarak, her iki binanın kullanılabilirlik kriteri ile olan ilişkileri incelenmiştir. Altıncı bölümde, deprem bölgelerine göre yapının kat adedi ve yapı yüksekliğinin kullanılabilirlik kriteri ile olan ilişkisi incelenmiştir. Yedinci bölümde, seçilen iki yapının, aynı kat planı ve farklı yapı yükseklikleri için çerçeve sistem olarak statik analizleri yapılmıştır. Kullanılabilirlik kriterini sağlayacak şekilde taşıyıcı sistemi perde+çerçeve sistem olarak düzenlenerek yeniden statik analizleri yapılmış ve maliyet artışının %2 ile %3 civarında olacağı bulunmuştur. Geçmiş depremlerdeki gözlemlere dayanarak çok katlı yapıların taşıyıcı sistemlerinin betonarme perde veya perde+çerçeve sistem olarak seçilmesi halinde kullanılabilirlik kriterini rahatlıkla sağlayacakları sonucuna varılmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER : Kullanılabilirlik / Yerdeğiştirme Kontrolü / Yapı Maliyeti / Göreli Kat ötelemesi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPARISON OF STRUCTURE COST RISING ACCORDING TO EARTHQUAKE ZONES Bans ÖZKUL Balıkesir University, Institute of Science, Department of Civil Engineering (M.sc. Thesis/Supervisor: Prof. Dr. Şerif SAYLAN) Balıkesir, 2003 At the first chapter of thesis, serviceability concept was explained. In the second chapter, comparison of the damaged structure and the serviceable structure after an earthquake is investigated according to structural systems. In the fallowing third chapter, the conditions of the earthquake codes of various countries around the world were investigated. The comparison of American and Japan systems were investigated in fourth chapter. In fifth chapter, lateral deflections of Sakarya City Hall, which was almost without damage after 17th August 1999 earthquake was investigated by computer simulation. After 22nd July 1967 earthquake, the heavily damaged structure system of the same building is analyzed statically using computer simulations and both of these buildings were investigated in according with serviceability criteria. In sixth chapter, according to earthquake zones number of the stories and height of the structure were investigated in accordance with serviceability criteria. In the seventh chapter, two selected structures with the same floor plan and various structure heights were analyzed as frame system. Structural system was modified as frame+shear wall according to serviceability criteria and analyzed statically. The increase of the cost is between %2 and %3. As a result, based on the observations of the recent earthquakes, if the structural system of the multistory buildings was selected as concrete shear wall or frame with shear wall, the serviceability criterion would be obtained easily. KEYWORDS: Serviceability / Drift Control / Structure Cost / Interstory Drift iii