Tekstil atık sularından boyar maddelerin sepiyolit kullanılarak giderilmesi
Removal dyes from textile waste water using sepiolite
  1. Tez No: 131632
  2. Yazar: SERMET ÇELİKÇAPA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
öz TEKSTİL ATTK SULARINDAN BOYAR MADDELERİN SEPİYOLİT KULLANILARAK GİDERİLMESİ Kim.Müh. Sermet ÇELİKÇAPA Balıkesir Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dab (Yüksek Lisans Tezi/Tez Danışmanı : Prof. Dr. Mahir ALKAN) Balıkesir, 2003 Bu çalışmada sorptif, reolojik ve katalitik özelliklerden dolayı birçok kullanım alanına sahip olan sepiyolit üzerine boyar madde adsorpsiyonu incelenmiştir. Adsorpsiyon deneylerinde, sıcaklık, pH ve iyonik şiddet kriterleri ve termodinamik verilerden faydalanılarak adsorpsiyonun hangi tip izoterm modeline uyduğu araştırılmıştır. Artan sıcaklıkla Reactive Blue 221 ve Acid Blue 62'nin sepiyolit üzerine adsorpsiyon miktarının arttığı, Acid Red 57'nin ise azaldığı görülmüştür. Reactive Blue 221, Acid Red 57 ve Acid Blue 62 için kesikli çalışan reaktör tasarımı düşünülmüş ve çok ilgi çekici nokta bulunmuştur: 5xlÖ"5 M konsantrasyonunda 7000 litre Acid Red 57 çözeltisinin rengini % 90 oranında gidermek için 56 kg sepiyolite gerek vardır. Sepiyolitin düşük pH'a sahip anyonik boyar madde çözeltilerinden renk giderimi için uygun olduğu, sonucuna varılmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Sepiyolit / Adsorpsiyon / Boyar madde / Tekstil atık sulan uygulamaları
Özet (Çeviri)
ABSTRACT REMOVAL OF DYES FROM TEXTILE WASTE WATER USING SEPIOLTTE Sennet ÇELİKÇAPA Balıkesir University, Institute of Science, Department of Chemistry (Master Thesis / Supervisor: Prof. Dr. Mahir ALKAN) Balıkesir - Turkey, 2003 Sepiolite is an important clay mineral used in a variety of diverse areas due to its sorptive, rheological and catalytic properties. In this study the adsorption of some anionic dyes onto sepiolite has been investigated. The effects of various parameters such as temparature, pH, ionic strength and thermodynamic data were used to fit various adsorption models with the investigation of adsorption experiments. With the temperature rising, Reactive Blue 221 and Acid Blue 62 on to sepiolite adsorption capacity increases but Acid Red 57 decreases. As a result, sepiolite has been found to be a good adsorbent for the anionic dyestuff removal from aqueous solutions. For the removal of dyes, Reactive Blue 221, Acid Red 57 and Acid Blue 62, a batch reactor has been designed and found that for a removal of % 90 of Acid Red 57 from a solution of 5xl0"5 M initial concentration, 56 kg sepiolite is required for 7000 It solution. KEYWORDS : Sepiolite / Adsorption / Dye / Textile wastewater treatment a