Türkiye'de kentiçi karayolu güvenliği üzerine bir araştırma
A Research about urban road safety in Turkey
  1. Tez No: 131640
  2. Yazar: SERKAN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET TÜRKİYE' DE KENTİÇİ KARAYOLU GÜVENLİĞİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA İnş. Müh. Serkan YÜKSEL Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, İnşaat Mühendisliği AnabiUm Dalı (Yüksek Lisans Tezi / Tez Danışmanı : Prof. Dr. Turgut ÖZDEMİR) Balıkesir, 2003 Karayolu güvenliğinin başlıca ölçütü trafik kazalarıdır. Trafik kazalarını azaltmaya hatta yok etmeye yarayan her düşünce veya yöntem, güvenlik önlemi anlamına gelmektedir. Trafik kazaları insan, araç ve yol unsurlarına ait istatistiksel verilerle gösterilmektedir. Bu amaçla, trafik kazalarında son 5 yıla ait istatistikler incelenmiştir. Kazaya karışan insanın, sürücü olarak gösterdiği hata oranı, yolcu ve yaya hatası oranına göre daha fazla olduğu sonucuna varılmıştır. Yol hatalarının ise istatistiklerde gereği kadar yer almadığı görülmüştür. Kentiçi trafik kazalarında etkili olan geometrik standartlar incelenmiştir. Bunlardan kaplama, trafik şeridi, düşey ve yatay kurba, kavşak, orta refüj, kaldırım, yaya geçitleri, alt - üst geçitler, trafik yavaşlatmaları, sinyalizasyon ile yatay ve düşey trafik işaretlen gibi geometrik standartların kazalara etkisi araştırılmış ve eksiklikler saptanmıştır. Karayollarında güvenlik sorunu olan kara nokta veya kesim uzunluklarının belirlenme yöntemleri açıklanmıştır. Ayrıca, kentiçi trafik kazalarında; yapım tekniğinden, trafik planlamasından, yerel yönetimlerden, kentsel planlamadan, koordinasyon eksikliğinden ve toplu taşımacılıktan kaynaklanan yol ve çevre hataları incelenmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER : Karayolu güvenliği / kentiçi trafik kazaları / kentiçi karayolu geometrik standartları / kara nokta / kesim uzunluğu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A RESEARCH ABOUT URBAN ROAD SAFETY IN TURKEY Civ. Eng. Serkan YÜKSEL Balıkesir University, Institute of Science, Department of Civil Engineering (M.Sc. Thesis / Supervisor : Prof. Dr. Turgut ÖZDEMİR) Balıkesir- Turkey, 2003 The first mainly criterion of roads safety is traffic accidents. All ideas and methods of that decrease or destray traffic accidents, mean security prevention. Traffic accidents are shown with statistic datums of people, vhicle and road elements. Statistics of traffic accidents of five years are examined for this aim. It came to a conclusion that a person who made an accident, the fault ratio that was made by person like a driver is more than like a passenger or pedestrian's fault ratio. It was seen that although the road faults haven't been enough in statistics. Geometric standarts were examined in urban traffic accidents. The effectual of platform, traffic lanes, perpendicular and horizontal curves, intersections, traffic islands, sidewalks, crosswalks, under - over passes, traffic slowers, signalizations and traffic sings like this geometric standarts to traffic accident were searched and were found their deficiency. Blackpoint and section measure which are safety problems in roads, were explained how to determine methods. And also road and enviroment faults which were caused by construction technique, traffic plan, local administration, town plan and compact transport were examined. KEY WORDS : Road safety / urban traffic accident / urban road geometric standart / blackpoint / section measure. m