Bazı graf sınıflarını sihirli ve ters-sihirli numaralama yöntemleri
Magic and anti-magic labelling methods of some graph classes
- Tez No: 131642
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARISOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET BAZI GRAF SINIFLARINI SİHİRLİ ve TERSWSİHÎRLİ NUMARALAMA YÖNTEMLERİ Sefana BULDAĞ Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabitim Dalı ( Yüksek Lisans Tezi / Tez Danışmanı : Prof. Dr. Mehmet ARISOY ) Balıkesir, 2003 Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, baz* literatürlerde tartışılan grafların numaralanma yöntemleri verilmiş, sonra, grafların sihirli ve ters-sihirli numaralama yöntemleri üzerine yapılmış çalışmalardan genel olarak bahsedilmiştir. İkinci bölümde, ileriki bölümlerde kullanılacak olan temel tanımlar verilmiştir. Üçüncü bölümde, grafların sihirli numaralanması tanımlanmış, özellikle K^ tam iki kümeli graflan ve Kn tam graflan olmak üzere baza graf sınıflarının sinirliliği incelenmiştir. Son bölümde, grafların ters-sihirli numaralanması tanımlanmış, K2 tam grafindan farklı bazı birleştirilmiş graf sınıflarının ters-sihirli numaralanmaları incelenmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Graf/ Sihirli numaralama / Ters-sihirli numaralama / Sihirli kare / Doğal şifre / Hamilton çevresi. 11
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MAGIC AND ANTI-MAGIC LABELLING METHODS OF SOME GRAPH CLASSES Selroa BÜLDA? Balıkesir University, Institute of Science Department of Mathematics ( M. Sc. Thesis / Supervisor : Prof. Dr. Mehmet ARISOY ) Balıkesir - Turkey» 2003 This work consists of four chapters. In the first chapter, labelling methods of graphs which are discussed in some literatures are given, than, the works which have been done abaut magic and anti-magic labelling methods of graphs are generally mentioned. In the second chapter, basic definitions which are used following chapters are given. In the third chapter, magic labelling of graphs is defined and than magicness of some graph classes are investigated, especially for the complete bipartite graph Kaja and the complete graph K". In the last chapter, anti-magic labelling of graphs is defined and anti-magic labelling of some connected graph classes which are different from K2 is researched. KEY WORDS : Graph / Magic labelling / Ann- magic labelling / Magic square / naturel code / Hamilton cycle. 111