Alümina esaslı dökülebilir refrakter üretimi
Production of Al2O3 based castables
  1. Tez No: 131670
  2. Yazar: ONUR ÇORBACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Ö. FARUK EMRULLAHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
VI ÖZET ALUMINA ESASLI DOKULEBİLİR REFRAKTER ÜRETİMİ Onur ÇORBACIOĞLU Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ekim 2003 Danışman: Prof. Dr. Ö. Faruk EMRULLAHOĞLU Bu çalışmada Alümina esaslı dökülebilir refrakter üretimi amaçlanmıştır. Bu nedenle alümina miktarı yüksek olan boksit hammaddesi kullanılmıştır. Alınan farklı tane fraksiyonlardaki boksitin paketlenme yoğunluğu hesaplanarak reçeteler oluşturulmuştur. 5 tane reçete yapılmıştır. Bu reçetelerde kullanılan hammaddeler boksit, silifaküm, reaktif alümina ve CA çimentosudur. Hazırlanan karışımlar titreşim altında kalıplara dökülmüştür ve 5x5x5 cm. ebatında küp şeklinde numuneler üretilmiştir. Elde edilen numuneler 110 °C etüvde kurutulmuştur. Kurutulan numuneler 1000°C'de ve 1500°C'de pişirilmiştir. Pişirilen numunelere basma mukavemeti görünür porozite, hacim ağırlığı, cüruf atağı, termal şok testleri uygulanmıştır. Bu testler sonucunda numunelerin istenilen özelliklerde olup olmadığına bakılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda optimum şartlarda basma dayanımı 401.3 kg./cm, görünür porozitesi % 18.51, hacim ağırlığı 2.71 gr./cm olan ürün elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT PRODUCTION OF AL2 03 BASED CASTABLES Onur ÇORBACIOGLU Afyon Kocatepe University The Instiitute Of Science and Technology October 2003 Adviser : Prof. Dr. O. Faruk EMRULLAHOGLU The main aim of this study is to investigate the production of alumina based castable refraktories. For this purpose, high alumina containing Bauxite was used. Different mixtures were prepared from different particle size fraktions according to the packing density measurement, 5 different mixture were prepared. Bauxite, Silica Fume, Reactive Alumina and CA Cement were used as raw materials. Mixtures were cost into mold with vibration and 5x5x5 cm size cube samples were prepared. After dying at 1 10°C in oven, samples were fired at 1000 and 1500°C. Compressiom stregth, porosity, bulk density, curuf attack and thermal shock tests were applied to test samples. As a result of test program, obtained values were compared to standart values. At the end of the investigation, the the product optalined at the optimum conditions showed an compresssion strength 401.3 kg./cm apparent porosity 18.51 % bulk density 2,71 gr./cm3.