Toprak sterilantı olarak kullanılan metil bromid'e alternatif bazı yöntemlerin karşılaştırılması
Comparison of some applications as an alternative of methyl bromide used as soil sterilant
- Tez No: 131719
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY YEĞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET TOPRAK STERELANTI OLARAK KULLANILAN METİL BROMTDTN ALTERNATİFİ OLARAK BAZI YÖNTEMLERİN KARŞILAŞTIRILMASI EMİNE GUMRUKCU Yüksek Lisans Tezi, Bitki Koruma Anabilim Dalı Aralık, 2001, 91 Sayfa Bu çalışma Metil Bromid' in hem sera hem de klima koşullan altında alternatif çalışmaları yapılarak hastalık ve bitki gelişimleri üzerine alternatif uygulamaların etkilerini incelemek amacıyla 1999-2001 yıllan arasında Antalya ve Antalya' nın Kumluca ilçesinde yürütülmüştür. Denemeler l.yıl Kumluca' da 1 dönümlük biber serasında latin kare deneme desenine göre kurulmuştur. Serada biber tohumlarının çimlenme denemesi için Hıca 256 biber çeşidi tohumu kullanılmıştır. Bitkideki gelişimi incelemek için Amazon Fİ sivri biber çeşidi kullanılmıştır. Seraya biber dikilmeden önce haziran-temmuz aylarında Basamid (60 g/ m2), AkseBio (5 g/m2), Metil Bromid (75 cmVm2), Kontrol 2 (sadece plastik örtü) ve kontrol 1 (hiçbir muamele yapılmadı) uygulamaları yapılmış, muamelelerin çimlenen tohumlara % etkisi ve hastalık oranlan hesaplanmıştır. Bitki gelişimi olarak, dikimden bitkilerin tepe budaması yapılana kadar 20' şer gün ara ile bitki boyu ölçülmüştür. Ayrıca yaprak alanı, çiçek ve meyve sayılan ve verim değerlerine bakılmıştır. Bitkide oluşan kök hastalıkları ve bitki köklerinin kuru ve yaş ağırlıkları ölçülerek kök gelişimi incelenmiştir. Denemenin 2.yılında Akdeniz Üniversitesinin Ziraat Fakültesine ait döner sermayesinde bulunan 1 dönümlük cam serada aynı fumigasyon işlemleri yapılarak, çiçek ve meyve sayımlan hariç bitki gelişimine ait diğer bütün ölçümleryapılmıştır. Bitki gelişimini incelemek için Nilo patlıcan çeşidi ve çimlenme denemesi içinde Çetinel 150 biber çeşidi kullanılmıştır. Deneme tesadüf blokları deneme planına göre düzenlenmiştir. Klima koşullan altında yapılan saksı denemelerinde K Solanı, R solanı, P. capsici, S. sclerotum toprak altı patojenleri steril toprağa kolanize edilmiş ve her bir saksıya yine yukarıdaki doz miktarları göz önüne alınarak, fumigasyon uygulaması yapılmıştır. Yapılan saksı denemesinde Ilıca 256 biber çeşidi kullanılmıştır. Muamelelerin çimlenen tohumlara % etkisi ve hastalık oran değerlendirmesi yapılmış ve taze ve kuru ağırlıkları değerlendirilmiştir. Bu çalışmaların sonuçlan göstermiştir ki, bütün sunulan alternatiflerin kontrole nazaran daha iyi bir etki sağladığı gözlemlenmiştir. Yüksek sıcaklık sağlanır ve doğru solarizasyon işlemi yapılabilirse Kontrol 2 (sadece platik örtü)' nin uygun fiyatı, kolay uygulanabilirliği ve çevre dostu olması açısından kimyasal olmayan alternatifler arasında öncelik taşımaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Fumigasyon, Toprak kökenli patojenler, Sera, Alternatif, MeBr JÜRİ: Prf. Dr. Oktay YEĞEN (Danışman) Doç Dr. Hüseyin BASIM Doç. Dr. Bülent SAMANCI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPARISON OF SOME APPLICATIONS AS AN ALTERNATIVE OF METHYL BROMIDE USED AS A SOIL STERILANT EMINE GÜMRÜKÇÜ Msc Thesis in Department of Plant Protection Adviser : Prof, Dr, Oktay YE?EN December, 2001, 91 pages. This study was carried out in order to compare the effects of Methyl Bromide and some alternatives including Basamid, AkseBio, Control 1, Control 2 on disease occurrence and plant growth cultivated under both greenhouse and controlled conditions between 1999-2001 in Antalya and Kumluca town. First year experiments were planned based on the experiment model of latin square and conducted in 1000 m2 - greenhouse. The cultivars of Ilıca Fİ and Amazon Fl of pepper were used for examining the ratios, percent effect of treatment and growth characteristics, respectively. Before plantation process, the Basamid (60 g/m2), AkseBio (5 g/m2), MeBr (75 cm3/m2), Control 1 (no treatment) and Control 2 (only plastic covered) applications were done in June and July. The ratios of both percent effect of treatment and occurence of disease ratios on the application areas were evaluated. The lenght of the plants were measured after every 20 days until top pruning of plants. Additionaly, surface areas of the leaves, the number of flowers and fruits and total yield were evaluated. The root growth of the plants were also examined in terms of root diseases, dry and wet weights of roots. IllIn the second year, the same applications done between 1999-2000 were conducted in 1000-m2 greenhouse of Agricultural Faculty of Akdeniz University. Experiments were planned based on the experiment model of coincidence blocks. Çetinel 150 pepper seeds were used for germination test in greenhouse experiment. Nilo Fl of eggplant was used to examine plant development. The ratios of both percent effect of treatment and occurrence of disease ratios on the application areas were evaluated. The lenght of the plants were measured after every 20 days until top pruning of plants. Additionaly, surface areas of the leaves and total yield were evaluated. The root growth of the plants was also examined in terms of root diseases, dry and wet weights of roots. In vivo applications which carried out controlled conditions, soil borne pathogens, Fusarwm solani, Rhizoctania solani, Sclerotinia sclerotum and Phytophthora capsici were inoculated to sterilized soil,. Fumigation application Ilıca 256 pepper cultivation was used. Disease ratio, percent effect of treatment dry and wet weights of the plants were measured. Results of these studies demonsrated that all presented alternatives show good effect comparing to the control. If right solarization process is applied and because of its suitable price, easily applicable and environmental safe, Control 2 can be preferedto the others. KEY WORDS: Fumigation, Soil Borne Pathogens, Greenhouse, Alternative, MeBr COMMITTEE; Prf. Dr, Oktay YE?EN (ADVtSER) Doç. Dr. Hüseyin BASIM Doç. Dr. Bülent SAMANCI iv