Bazı çilek çeşitlerinin meristem kültürüyle çoğaltılması üzerine araştırmalar
Investigations on propagation of some new strawberry cultivars by meristem culture
- Tez No: 131720
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA PEKMEZCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET BAZI YENİ ÇİLEK ÇEŞİTLERİNİN MERİSTEM KÜLTÜRÜYLE ÇOĞALTILMASI ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Nafiye ADAK (ÜNAL) Yüksek Lisans Tezi, Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Mustafa PEKMEZCİ Şubat 2001, 79 Sayfa Bu çalışmada, ülkemizde yetiştiriciliği yapılan Camarosa, Chandler ve Oso Grande çilek çeşitlerinin meristem kültürü yöntemi ile çoğaltılma olanakları araştırılmıştır. Bu amaçla yürütülen çalışmalar 1998-2000 yılları arasında, Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Doku Kültürü Laboratuvarı ile Araştırma ve Uygulama Alanında yürütülmüştür. Çalışmalar sırasında, öncelikle en uygun eksplant alım zamanlan ve eksplantların dezenfeksiyonunda kullanılacak sodyum hipoklorit konsantrasyonları belirlenmiştir. Ayrıca çoğaltma ve köklendirme aşamalarında kullanılacak oksin ve sitokinin konsantrasyonları saptanmıştır. Araştırmada, en uygun eksplant alım zamanlan mayıs ve haziran ayları olarak belirlenmiştir. Eksplantların sterilizasyonunda %15 ve %5 ticari hipo konsantrasyonlarının birlikte kullanımı, kontaminasyonlu eksplant sayısı ve eksplantların büyüme ve gelişmesi bakımından en iyi sonucu vermiştir.Meristem büyüme ve gelişme, çoğaltma ve köklendirme aşamalarında Murashıge ve Skoog (1962) besi ortamı kullanılmıştır. Çoğaltma aşamasında, BAP'ın bağımsız olarak kullanımında, 1 mg/1 BAP; BAP'ın IAA ile olan kombinasyonunda, 1 mg/1 BAP ve 1 mg/1 IAA; BAP'ın IAA ve GA3 ile olan kombinasyonunda ise 1 mg/1 BAP, 1 mg/1 IAA ve 1 mg/1 GA3 kombinasyonu, denenen tüm çilek çeşitlerinde sürgün sayısı ve kalitesi bakımından başarılı bulunmuştur. Köklendirme aşamasında ise aktif kömür kullanımı, denenen tüm çilek çeşitlerinde IB A ve NAA'dan daha başarılı bulunmuştur. Deneme sonuçları, denenen her üç çilek çeşidinde de, meristem kültürüyle çoğaltılan bitkilerin, meristem büyüme ve gelişme aşamasından 12 hafta sonra toprağa transfer aşamasına, toprağa transferden 2 ay sonra ise araziye dikim aşamasına getirilebileceğini göstermiştir. ANAHTAR KELİMELER: Çilek, meristem kültürü, ortam, çoğaltma, köklendirme. JÜRİ: Prof. Dr. Mustafa PEKMEZCİ Doç. Dr. Kenan TURGUT Öğr. Gör. Dr. Hamide GÜBBÜK
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATIONS ON PROPAGATION OF SOME NEW STRAWBERRY CULUVARS BY MERİSTEM CULTURE Nafîye ADAK (ÜNAL) Adviser: Prof. Dr. Mustafa PEKMEZCİ M. Sc. Thesis, Horticultural Department February 2001, 79 Pages In this research, Camarosa, Chandler and Oso Grande strawberry cultivars, which are widely grown in Turkey, were investigated for their potential to be propagated by meristem culture technique. The experiments were conducted in the Tissue Culture Laboratory of the Department of Horticulture, Faculty of Agriculture, University of Akdeniz between 1998 and 2000. During the studies, firstly, the most suitable explant collecting times and sodium hypochlorite concentrations to be used in the disinfectation of explants were determined. Furthermore, the concentration of the cytokinin and auxin to be used in the propagation and rooting stage were established. In this research, the most suitable explant collecting times were found to be May and June. In sterilization process of explants, the using of 15% and together with 5% commercial hypochlorite concentrations gave the best results in terms of growth and development of explants and reduced the number of contamined explant. IllIn the growth and development stage of meristem and the propagation and rooting stages Murashige & Skoog (1962) MS medium was used. In terms of both shoot numbers and quality in all tested strawberry cultivars the concentration of 1 mg/1 BAP, when BAP is used singly; the combination of 1 mg/1 BAP and 1 mg/1 IAA when BAP is combined with IAA; the combination of 1 mg/1 BAP, 1 mg/1 IAA and 1 mg/1 GA3 when BAP is combined with IAA and GA3 proved to be succesful in the propagation stage. As regards the rooting stage, using activated charcoal was found to be more succesful than IB A and NAA in all tested strawberry cultivars. The results of the experiments on the three strawberry cultivars showed that propagated plants by meristem culture reached the stage required to be transferred to soil after 12 weeks as of the growth and development stage of the meristem and reached the stage required to be planted in the field 2 months after the transfer to soil. KEY WORDS: Strawberry, meristem culture, media, propagation, rooting. COMMITEE: Prof. Dr. Mustafa PEKMEZCİ Assoc. Prof. Dr. Kenan TURGUT Dr. Hamide GÜBBÜK IV