Mikrodalga ısıtma koşullarında yağların otoksidasyonunun incelenmesi
Investigation of the lipid oxidation of oils under microwave heating conditions
  1. Tez No: 131730
  2. Yazar: NACİYE ERKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER AYRANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET MİKRODALGA ISITMA KOŞULLARINDA YAĞLARIN OTOKSİDASYONUNUN İNCELENMESİ Naciye ERKAN Yüksek Lisans Tezi, Kimya Anabilin* Dalı Danışman: Prof. Dr. Güler AYRANCI Mayıs 2001, 128 sayfa Bu çalışmada zeytin yağı ve soya yağında mikrodalga ısıtma ile meydana gelen oksidatif değişimler, antioksidant olarak yağa ilave edilen kafeik asit ve alfa- tokoferolün dışarıdan ilave edildiği ve edilmediği durumlarda incelenmiştir. Oksidasyon peroksit değeri, para-anisidin değeri, serbest yağ asidi ve viskozite değerlerini ölçerek takip edilmiştir. Seçilen bu dört test yağlara antioksidant eklemeden, kafeik asitin 0,01%, 0,02% ve 0,04% lük ve alfa-tokoferolün 0,01% ve 0,04% lük miktarlarda eklendiği durumlarda uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar her iki antioksidantın mikrodalga ısıtma sırasında yağların oksidasyonuna etkisini incelemek için kıyaslanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre alfa-tokofero l ve kafeik asitin her ikisinin de zeytin yağı ve soya yağında oksidasyonu geciktirdiği saptanmıştır. Antioksidantlann peroksit ve para-anisidin değerlerini istatistik! olarak düşürdüğü fakat mikrodalga ısıtma ile serbest yağ asidi ve viskozite artışına pek bir etkisi olmadığı gözlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Yağ otoksidasyonu, mikrodalga fırın, zeytin yağı, soya yağı, kafeik asit, alfa-tokoferol. JÜRİ: Prof. Dr. Güler Ayrancı Prof. Dr. Tevfik Bardakçı Doç. Dr. Feramuz Özdemir
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATION OF THE LIPID OXIDATION OF OILS UNDER MICROWAVE HEATING CONDITIONS Naciye ERKAN M.S. in Chemistry Adviser: Prof. Dr. Güler AYRANCI May 2001, 128 pages In this study, oxidative changes in olive and soybean oil during microwave heating were determined in the presence and in the absence of caffeic acid and alpha- tocopherol added to the oils as antioxidants. Oxidation was followed by measuring peroxide value, para-anisidine value, free fatty acid and viscosity measurements. These tests were performed on olive oil and soybean oil with and without the additions of antioxidants caffeic acid, as 0,01%, 0,02% and 0,04%; and alpha-tocopherol, as 0,01% and 0,04%. The results were used to evaluate the effect of antioxidants on oxidation of each oil during microwave heating. Results showed that both caffeic acid and alpha-tocopherol decreased the autoxidation in olive and soybean oil. These antioxidants were found to decrease peroxide and para-anisidine values in oils comparatively when heated in microwave oven with respect to those in oils without any antioxidant but they didn't have an important effect on free fatty acid and viscosity values under the same conditions. KEY WORDS: Lipid oxidation, microwave oven, olive oil, soybean oil, caffeic acid, alpha-tocopherol. JÜRİ: Prof. Dr. Güler Ayrancı Prof Dr. Tevfik Bardakçı Doç. Dr. Feramuz Ozdemir n