Olabilirlik ölçümleri üzerine
On Possibility measures
- Tez No: 131731
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET OLABİLİRLİK ÖLÇÜMLERİ ÜZERİNE Gültekin SOYLU Yüksek Lisans Tezi, Matematik Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Mustafa Demirci Haziran 2001, 54 Sayfa Bu çalışmada bulanık ölçümler kavramı tanıtılmış, olabilirlik konusu farklı kaynaklardan farklı yaklaşımlar biraraya getirilerek etraflıca incelenmiş ve uygulamalarla bu yeni kavramların karşılaşılan problemlerdeki güçlükleri gidermeye ne şekilde yardımcı ve yararlı olduğu gösterilmiştir. Giriş bölümünde bulanık ölçümlerin gerekliliği ve tarihi gelişimi aktarıldıktan sonra ikinci bölümde ön hazırlık olarak bulanık kümeler kavramı ve bulanık kümelerin özellikleri verilmiştir. Üçüncü bölümde bulanık ölçümler teorisi incelenmiş, olabilirlik ölçümü ve bulanık integral tanıtılmıştır. Dördüncü bölüm, göreceli yeni olan bu kavramların yorumlanmasına, olabilirlik kavramına diğer bir yaklaşıma, olabilirlik ve olasılık arasındaki bağlantılara ayrılmıştır. Beşinci ise bu yeni kavramların gelecekte ne kadar önemli görevler üstleneceğini gösterebilmek amacıyla, gerçek hayattan alınmış problemlerin üzerine bulanık ölçümler ve olabilirlik ile nasıl gidilebileceği incelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Bulanık Kümeler, Bulanık Ölçümler, Olabilirlik. JÜRİ: Doç Dr. Mustafa Demirci Prof. Dr. Doğan Çöker Dr. Melike B. Yücel
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ON POSSIBILITY MEASURES GülteMn SOYLU M.Sc. in Mathematics Adviser: Assoc. Prof. Dr. Mustafa Demirci June 2001, 54 Pages In this work the concept of fuzzy measures is introduced, the concept of possibility is studied by collecting different approaches from different references and it is shown how these relatively new concepts are used to solve real world problems. After explaining the necessity of fuzzy measures and giving the historical development of this concept in the introduction in the second chapter of the work, fuzzy sets are introduced and their properties are given. The third chapter is devoted to fuzzy measure theory, possibility tiieory and fuzzy integral theory. In the fourth chapter the semantic of the concepts is discussed, another approach to possibility is given and several conversions of possibility and probability are introduced. In the fifth chapter the applications and examples pertained with possiblity measures and fuzzy measures are introduced. KEYWORDS: Fuzzy Sets, Fuzzy Measures, Possibility. COMMITTEE:Assoc. Prof. Dr. Mustafa Demirci Prof. Dr. Doğan Çöker Dr. Melike B. Yücel ıı