Starter kültür olarak kefir, yoğurt ve ithal peynir kültürü kullanılarak üretilen beyaz peynirlerin duyusal ve kimyasal özellikleri
Sensory and chemical properties of white cheese produced by using kefir, yoghurt and import cheese culture as a starter
- Tez No: 131733
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER ALPKENT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET STARTER KÜLTÜR OLARAK KEFİR, YOĞURT VE İTHAL PEYNİR KÜLTÜRÜ KULLANILARAK ÜRETİLEN BEYAZ PEYNİRLERİN DUYUSAL VE KİMYASAL ÖZELLİKLERİ Asuman GÖNCÜ Yüksek Lisans Tezi, Gıda Mühendisliği Anabilim Dalı Ekim 2001, 71 say& Bu çalışmada, starter kültür olarak kefir, yoğurt ve ithal peynir kültürü kullanılarak üretilen beyaz peynirlerin duyusal ve kimyasal özellikleri incelenmiştir. Farklı kültürlerle Üretilen beyaz peynir örneklerinde olgunlaşmanın L, 15., 30., 45., 60., 75., 90., 105. ve 120. günlerinde asitlik, pH, kurumadde, yağ, protein, tuz, küt suda eriyen azot miktarları belirlenmiş; kurumaddede tuz, kurumaddede yağ ve olgunlaşma derecesi değerleri hesaplanmıştır. Ayrıca peynirlerin görünüş, kitle-yapı, koku ve tatları duyusal olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SENSORY AND CHEMICAL PROPERTIES OF WHITE CHEESE PRODUCED BY USING KEFİR.YOGHURT AND IMPORT CHEESE CULTURE AS A STARTER ASUMAN GÖNCÜ M. Sc. In Food Engineering Adviser : Assistant Prof. Dr. Zafer ALPKENT October» 2001, 71 pages In the study» sensory and chemical propeties of white cheese produced by using kefir, yoghurt and import cheese culture as a starter were examined. In white cheese samples produced by using different cultures, acidity, pH, dry matter, fat, protein, salt, ash, water soluble nitrogen values were determined and the percentages of salt and fat in dry matter and ripenning degree values were calculated on the 1., 15,, 30.» 45.» 60.» 75., 90., 105. and 120. th days of the ripening period. Morever, appearance, structure, odour and taste of the cheese samples were determined by sensory analysis.