Kivinin Antalya koşullarında mevsimsel gelişimi üzerinde araştırmalar
Investigations on seasonal development of kiwi fruit in Antalya conditions
- Tez No: 131740
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET KİVİNİN ANTALYA KOŞULLARINDA MEVSİMSEL GELİŞİMİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Hasan BASIM Yüksek Lisans Tezi, Bahçe Bitkileri Bölümü Anabilim Dalı Mayıs 2001, 73 sayfa Hayward, Bruno ve Matua kivi çeşitlerinin Antalya koşullarında mevsimsel gelişimi ve gelişme potansiyelleri araştırılmıştır. Her bir çeşidin uyanma, çiçeklerime, hasat zamanı ve yaprak dökümü gibi fenolojik gözlemler ile vegetatif ve generatif organlar ile ilgili parametreler belirlenmiştir. Tomurcuk uyanması Nisan başlarında gerçekleşmiş fakat tomurcuk uyanma yüzdesi tüm çeşitler için yaklaşık % 50'nin altında kalmıştır. En yaygın ticari çeşit olan Hayward'in uyanma yüzdesi sadece % 32.5 ve tomurcukların 2/3 'ü asla uyanmamıştır. Tüm çeşitlerin çiçeklerime zamanlan 5-21 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşmiştir. Hasat zamanı Bruno için 7 Ekim, Hayward için 9 Kasım' dır. Hayward'in ortalama sürgün uzunluğu uzun meyve dallarında 144.2 cm ve kısa meyve dallarında 25.8 cm'dir. Yaprak alanı Hayward ve Bruno çeşitlerinde sırasıyla 93.6 cm2 den 189.2 cm2 ye kadar değer almıştır. Meyve tutma oranı Bruno için % 91.5, Hayward için % 92.4'dür. Bruno her bir nodyum'da 1-2 çiçeğe sahipken Hayward sadece 1 çiçeğe sahiptir. Bruno Hayward' dan iki kat daha verimlidir, ama toplam ürünlerin % 95'ini 3. sınıf meyveler (35 mm'nin altındaki meyve çapı) teşkil eder. Her bir asmadaki verim Bruno için 73.8 kg, Hayward için 38.7 kg' dır. ANAHTAR KELİMELER: Kivi, uyanma, çiçeklerime, sürgün gelişimi, hasat, C vitamini. JÜRİ: Prof. Dr. H.İbrahim UZUN Doç. Dr. Kenan TURGUT Yrd. Doç.Dr. Salih ÜLGER
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATIONS ON SEASONAL DEVELOPMENT OF KIWIFRUIT IN ANTALYA CONDITIONS Hasan BASIM Adviser: Prof. Dr. H. İbrahim UZUN M.Sc. Thesis, Horticultural Department May 2001, 73 Pages Seasonal development and growing potential of Hayward, Bruno and Matua kiwi cultivars were investigated in Antalya ecological conditions. Phenological observations such as bud burst, blooming, harvest time and leaf fall and seasonal parameters dealing with vegetative and generative organs were determined for each cultivars. Bud burst were observed at the beginning of April but bud burst percentage was nearly below 50 % for all cultivars. The most popular commercial cultivar 'Hayward' has only 32.5 % bud burst percentage and 2/3 of buds had never bursted. Blooming times of all cultivars occurred between 5 th - 21 th May. Harvest time was October 7 for Bruno and November 9 for Hayward. Average shoot length of Hayward was 144.2 cm in non - terminating shoots and 25.8 cm in terminating shoots. Leaf area ranged from 93.6 cm2 to 189.2 cm2 for Bruno and Hayward, respectively. Percentage of fruit set was 91.5 % for Bruno and 92.4 % for Hayward. Bruno had 1 or 2 flowers per nodyum but Hayward had only 1 flower. Bruno had two times more yield than Hayward but 95 % of total yield had third class fruit quality (below 35 mm fruit diameter). Yield per vine was 73.8 kg for Bruno and 38.7 kg for Hayward. KEY WORDS: kiwi, bud burst, blooming, shoot growing, harvest, Vitamin C. COMMITEE: Prof. Dr. H. İbrahim UZUN AssocProf. Dr. Kenan TURGUT Asst. Prof. Dr. Salih ÜLGER