Üçgen dalga uygulanarak oluşturulan gözenekli silisyumun yapısal özelliklerinin incelenmesi
The Investigation of structural properties of porous silicon formed by applying triangular wave
- Tez No: 131741
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ULUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET ÜÇGEN DALGA UYGULANARAK OLUŞTURULAN GÖZENEKLİ SİLİSYUMUN YAPISAL ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ Fatma ŞENDİL Yüksek Lisans Tezi, Fizik Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Bülent ULUĞ Nisan 2001, 46 Sayfa Bu çalışmada amaç bir üçgen dalga uygulunarak silisyum yüzeyde oluşan gözenekli silisyumu incelenmektir. Benzer çalışmalarda da elde edilmiş gözenekli silisyum örnekleri sabit akım yoğunluğunda hazırlanmıştır. Bu çalışmada ise akım yoğunlukları zamanla değişen farklı örnekler hazırlanmış ve incelenmiştir. Farklı iniş-çıkış zaman aralıklarına sahip akım, silisyum örneklere uygulanmıştır. Bu hazırlanan örneklerin elektron mikroskop ve FTIR incelemeleri yapılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Lüminesans, fotolüminesans, gözenekli yapı, iniş-çıkış zamanı Jüri: Prof. Dr. Bülent ULUĞ (Danışman) Prof. Dr. Zeki ASLAN Prof. Dr. Ertuğrul ARPAÇ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE INVESTIGATION OF STRUCTURAL PROPERTIES OF POROUS SILICON FORMED BY APPLIYING TRIANGULAR WAVE Fatma ŞENDİL M.S. in Physics Adviser : Prof. Dr. Bülent ULU? APRIL, 2001, 46 pages In this study, the arm is to investigate Porous Silicon formed on a silicon surface by appliying a triangular wave. Until now, Porous Silicon samples, which had been also used in the similar studies were prepared for the constant current densities. In this study, however, the different samples whose the current changes with time, were prepared and investgated. The current densities with different on-off time intervals were applied to the silicon samples prepared. The samples prepared were examined by means of SEM and FTIR. KEY WORDS : Luminescence, Fotoliiminescence, Porous Silicon, On-off time, Triangular wave COMMİTTE : Prof. Dr. Bülent ULUG (Adviser) Prof. Dr. Zeki ASLAN Prof. Dr. Ertuğrul ARPAÇ