Azadirachtin'in bazı sebze zararlılarına karşı etkinliği üzerine araştırmalar
Investigations on effectiveness of Azadirachtin against some vegetable pests
- Tez No: 131739
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN GÖÇMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET AZADİRACHTİN'İN BAZI SEBZE ZARARLILARINA KARŞI ETKİNLİĞİ ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR NURDAN ÇERİBAŞI Yüksek Lisans Tezi, Bitki Koruma Anabilim Dalı Mayıs, 2001, 66 sayfa Yapılan çalışmada azadirachtin'in önemli zararlılardan olan Bemisia tabaci (Genn), Tetranychus cinnabarimıs Boisd ve Frankliniella occidentalis (Pergande) üzerine etkinliği araştırılmıştır. Azadirachtin'in 10, 20, 40 ve 60 ppm'lik dozları bu zararlıların ergin öncesi dönemleri ve ergin dönemi üzerine denenmiştir. Alınan sonuçlarda azadirachtin'in B. tabaci ve F. occidentalis' 'in larva ve T. cinnabar inus' un larva ve nimf dönemi üzerine etkili olduğu, larva ve nimf süresini uzattığı, ergin çıkışlarını engellediği ve B. tabaci yumurtaları haricinde diğer türlerin yumurtalarının açılışını azalttığı saptanmıştır. Ayrıca ergin öncesi dönemler içerisinde genç dönemlerin yaşlı dönemlere göre azadirachtin'e daha hassas olduğu saptanmıştır. Her üç türde de ergin bireyler üzerine azadirachtin'in uzaklaştırıcı ve ovipozisyonu engelleyici etkisi olduğu belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Azadirachtin, Tetranychus cinnabarinus, Bemisia tabaci, Frankliniella occidentalis, neem, Azadirachta indica. JÜRİ: Doç. Dr. Hüseyin Göçmen (Danışman) Prof. Dr. İrfan Tunç Prof. Dr. Muharrem Certel
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATIONS ON EFFECTIVENESS OF AZADIRACHTIN AGAINST SOME VEGETABLE PESTS M.S. in Plant Protection May, 2001, 66 Pages In this study effectiveness of azadirachtin was assessed against different development stages of Bemisia tabaci (Genn), Tetranychus cinnabarinus Boisd, and Frankliniella occidentalis (Pergande). Doses of azadirachtin (10, 20, 40, 60 ppm) were applied on eggs, immature and adult stages of these pests. According to these results, azadirachtin affected immature stages and inhibited the emergence of adult and reduced the egg hathcing except eggs of B. tabaci. According to the results, young instar, of all these pests were more sensitive than old instars. Furthermore the repellent and oviposition deterrence effects of neem against adults were determined. KEY WORDS: Azadirachtin, Tetranychus cinnabarinus, Bemisia tabaci, Frankliniella occidentalis, neem, Azadirachta indica. COMMITTEE: Assoc.Prof. Hüseyin Göçmen (Adviser) Prof Dr. İrfan Tunç Prof.Dr. Muharrem Certel