Yapay nohut (Cicer arietinum L. ) mutantlarında kök ve yumrucuk özelliklerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 131754
  2. Yazar: HÜSEYİN ÇANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET YAPAY NOHUT {Cicer arietinum L. ) MUTANTLARINDA KÖK VE YUMRUCUK ÖZELLİKLERİNİN BELİRLENMESİ Hüseyin ÇANCI Yüksek Lisans Tezi, Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Cengiz TOKER Nisan 2002, 64 Sayfa Kök ve yumrucuk özelliklerinin gözlenmesi amacıyla toplam 45 nohut {Cicer arietinum L.) genotipi, 36 mutant, 5 mutantların anaçları, 1 kurağa toleranslı ve 3 tek yıllık yabani Cicer türü kullanılmıştır. Deneme, Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi serasında 2 set halinde tesadüf parselleri deneme deseninde 5 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Birinci set kök özelliklerinin belirlenmesi için ikincisi ise yumrucuk oluşumu için kullanılmıştır. Bitkiler; eni 37 cm, boyu 52 cm ve derinliği 30 cm olan plastik kasalarda, elektrik geçirgenliği 250-500 S/cm max, pH'sı 6.1, toplam organik maddesi % 98, % 0.5 azot, % 2.8 K20 ve % 2.8 P205 içeren 1/3 oranında cocopeat+perlit karışımında yetiştirilmiş ve şişleme sulama sistemiyle saatte 0.4 L olacak şekilde sulanmıştır. Bradyrhizobium sp. {Cicer) ırkı Ankara Toprak ve Gübre Araştırma Enstitüsünden sağlanmıştır. Genotipler arasında incelenen özellikler bakımından, genelde istatistik! önemli farklılıklar bulunmuştur. Tüm genotipler içinde 2100324 no. lu mutant en uzun köke sahip olmuştur. Bazı mutantlar yumrucuk sayısı ve kök kuru ağırlık/fide kuru ağırlık oranı bakımından kontrollerden üstün çıkmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Nohut, Cicer arietinum L., mutant, kök uzunluğu, fide boyu, kök uzunluğu/fide boyu, yumrucuk sayısı, kök kuru ağırlığı, fide kuru ağırlığı, kök/fide kuru ağırlığı oranı, Bradyrhizobium sp. {Cicer), C. echinospermum, C. pinnatifdum, C. reticulatum. JÜRİ: Doç. Dr. Cengiz TOKER Prof. Dr. Metin B. YILDIRIM Prof. Dr. M. İlhan ÇAĞIRGAN
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETERMINATION OF ROOT CHARACTERS AND NODULATION IN INDUCED CHICKPEA (Cicer arietinum L. ) MUTANTS Hüseyin ÇANCI M. S. Thesis in Department of Field Crops Adviser: Assoc. Prof. Dr. Cengiz TOKER April, 2002, 64 Pages A total of 45 chickpea (Cicer arietinum L.) genotypes, including 36 induced mutants, five parents, one drought tolerant check and three annual wild Cicers were used to screen for root characters and nodulation. Experiment was conducted in completely randomised plot design with five replications in two sets at the greenhouse in Faculty of Agriculture, Akdeniz University, Antalya, Turkey. The first set was used for root characters and other was used for nodulation. Plants were irrigated with fogy system 0.4 litter 1 h"1 and grown in plastic boxes with 37 cm length, 52 cm width and 30 cm deep filled with coco peat plus perlite in a rate of 1/3 with an electrical conductivity of 250-500 s/cm max.; of pH 6.1; total organic matter of 98 %; nitrogen of 0.5%; of 2.8% K2O; and of 2.8% P2O5. Strains of Bradyrhizobium sp. (Cicer) were provided by TGAE, Ankara, Turkey as commercial. Also, native strains were used as mixture. Screenings were repeated seven days intervals. Generally for traits studied, it was found that there were statically significant differences among genotypes (p < 0.05). 2100324 was the most root length in all genotypes. Some mutants were superior to the checks for number of nodules, dry root weight/dry shoot weight. KEY WORDS: Chickpea, Cicer arietinum L., mutant, root length, shoot height, root length/shoot height, number of nodules, dry root weight, dry shoot weight, dry root weight/shoot weight, Bradyrhizobium sp. (Cicer), C. echinospermum, C. pinnatifdum, C. reticulatum COMMITTEE: Assoc. Prof. Dr. Cengiz TOKER Prof. Dr. Metin B. YILDIRIM Prof. Dr. M. îlhan ÇA?IRGAN 11