Antalya ili Merkez ilçesindeki süt sığırı yetiştiricileri birliği üyesi olan ve olmayan işletmelerde toplumsal cinsiyet analizi bilgi kaynakları
Gender analysis and information sources of member and non-member farmers dairy cow breaders union in Central town of Antalya province
- Tez No: 131755
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN ÖZÇATALBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmada, Antalya ili Merkez İlçesindeki süt sığın yetiştiricileri birliği üyesi olan ve olmayan işletmelerin sosyo-ekonomik ve genel özellikleri tespit edilmiş, ayrıca bilgi kaynakları ve toplumsal cinsiyet analizi (Gender Analysis)'den elde edilen veriler karşılaştırmalı olarak verilmiştir. Araştırmanın verileri birliğe üye olan işletmelerin bulunduğu 8 köyden (Yeniköy, Yeşilbayır, Kovanlık, Karataş, Yağca, Bıyıklı, Aşağıoba, Dereli) elde edilmiştir. Bu kapsamda elde edilen veriler süt sığırı yetiştiriciliğinde aile bireylerinin rollerini, katkılarım ve katılımlarını ortaya koymuştur. Araştırmada üreticilerin seçilmiş bazı özellikleri ile birliğe üye olup olmama arasındaki olası istatistiki ilişki ki-kare testi ile saptanmıştır. Ki-kare testinin uygulanamadığı durumlarda ise oranlar arası farka ait hipotez kontrolü (Z dağılımı) yapılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Toplumsal Cinsiyet Analizi, Bilgi Kaynaklan, Hayvansal Üretim Faaliyeti, Süt Sığırı Yetiştiriciliği JÜRİ: Yrd.Doç.Dr.Orhan ÖZÇATALBAŞ (Danışman) Yrd.Doç.Dr.Cengiz SAYIN Doç.Dr.Coşkun CEYLAN
Özet (Çeviri)
In this study, Gender analysis and information sources of member and non-member farmers of dairy cow breaders union in central town of Antalya province were determined in this respect, socio-economic features of producers, general information about member and non-member farmings of the union and comparison of member and non-member farmings were studied. Data used in the research were obtained from 8 villages (Yeniköy, Yeşilbayır, Kovanlık, Karataş, Yağca, Bıyıklı, Aşağıoba, Dereli) where the farmings are located. In this scope which getting, data houshold, rollers, contribution, participations on farmers of dairy cow breaders were appeard. In the study, some -selected features of the producers between being member and non-member of the union were determined statistically using khi- square test. In such condition khi-square test can not be used, hipotise control (z distribution) which based on differences between proportions applied. KEY WORDS: Gender Analysis, Information Source, Animal Husbandry, Dairy Cow Breading. COMMITTEE: Ass.ProfDr.Orhan ÖZÇATALBAŞ (Adviser) Ass.Prof.Dr. Cengiz SAYIN Assoc.Prof.Dr. Coşkun CEYLAN II