Menenjiom prognozunda klinikopatolojik parametreler ile Ki67 ve bcl-2 korelasyonu
Expressions of Ki67 and bcl-2 in meningiomas and their relationship to the clinicopathologic parameters
  1. Tez No: 131756
  2. Yazar: NÜKET ÜZÜM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLEN AKYOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
63 ÖZET Beyin tümörleri içinde ikinci sıklıkta görülen menenjiomlar, en son olarak 2000 yılında WHO tarafından yeniden derecelendirildi. Bu çalışmada 246 adet menenjiom olgusu WHO 2000 sistemine göre yeniden sınıflandırıldı. Klinik parametrelerden hastaların yaşı, cinsiyeti ve tümörün lokalizasyonu ile tümör derecesi arasındaki ilişki incelendi. Histopatolojik parametrelerden pattern, mitotik indeks, sellülarite, pleomorfizm, nükleol, nükleus sitoplazma oranı artmış küçük hücre topluluğu, nekroz, psammom cisimciği ve beyin invazyonu arasındaki ilişki araştırıldı, immünhistokimyasal Kİ67 ve bcl-2 ekspresyonları ve diğer klinikopatolojik bulgularla korelasyonuna bakıldı. Tümör dereceleri ile tüm parametrelerin prognoz üzerine olan etkileri araştırıldı. Klinik parametrelerin tümör derecesi ve prognoz üzerine bir etkisi saptanmadı. Psammom cisimciği varlığı ve beyin invazyonu dışındaki pleomorfizm ile WHO 2000 sisteminde kullanılan diğer tüm histopatolojik parametreler arasında bir korelasyon görüldü ve bunlar kötü prognoz ile ilişkili bulundu. Derece I ve II tümör grupları arasında prognoz bakımından anlamlı bir fark gösterilemedi, ancak bunların derece III tümörlere göre daha iyi klinik gidiş gösterdiği dikkati çekti. Kİ67 ve bcl-2 ekspresyonlarının tümör dereceleri ile korelasyon gösterdiği saptandı ve tümör derecesi arttıkça Kİ67 ve bcl-2 ekspresyonlarının da arttığı görüldü. Ayrıca sağkalım analizlerinde Kİ67 ya da bcl-2 pozitif olgularda prognozun daha kötü olduğu bulundu. Sonuç olarak; menenjiomlarda prognozun belirlenmesinde tümör derecelendirme sisteminin en önemli parametre olduğu görüldü. Kİ67 ve bcl-2 ekspresyonlarının karsinogenezde rol alabileceği ve derecelendirme sistemi ile birlikte tümörün biyolojik davranışını belirlemede kullanılabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
M SUMMARY A new grading system for meningiomas, the second most common brain tumors, was proposed by WHO in 2000. In the present study 246 cases of meningioma are reclassified according to WHO 2000 system. The relationship between tumor grade and clinical variables as age and sex of the patient and localization of the tumor was examined as well as that between histopathological parameters like pattern, mitotic index, cellularity, pleomorphism, nucleoli, small cell population with high nucleus / cytoplasmic ratio, necrosis, psammoma body and brain invasion. Immunohistochemical staining for Kİ67 and bcl-2 was performed and correlation between their expression and other clinicopathological findings was investigated. Lastly, all above parameters and tumor grade were examined for their affect on prognosis. Clinic variables had no affect on tumor grade or prognosis. A correlation was found between pleomorphism and all histopathologic parameters used in WHO 2000 system except psammoma body and brain invasion. These parameters save the latter two were related to poor prognosis. There was no statistically significant difference in prognosis between WHO grade I and grade II while these two grades collectively exhibited significantly better survival than WHO grade III. Kİ67 and bcl-2 expression showed correlation with tumor grade; besides the higher the tumor grade was the higher Kİ67 and bcl-2 were expressed. In conclusion, tumor grading proved to be the most important parameter in assessment of prognosis for meningioma patients. Kİ67 and bcl-2 expression might participate in carcinogenesis and when used with the grading system could provide benefit in assessing the biological behaviour of the tumor.