Meme infiltratif duktal karsinomlarında histopatolojik grade ve proliferasyon belirleyicilerinin prognostik amaçlı kullanımı
  1. Tez No: 131758
  2. Yazar: HATİCE TOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SALİM GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Çalışmamızda meme kanserlerinde prognozu belirlemede kullanılan proliferasyon markerlannın tümörün histopatolojik grade' i ve axiller tutulumla bağlantısını araştırdık. Yaşları 35-76 arasında değişen 39 kadın hastadan alınan örnekler Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalında incelendi. Arşivlenmiş bloklardan alınan kesitler immunolıistokimyasal olarak c-erb-B2, p53, Ki-67, PCNA, östrojen ve progesteron ile boyandı. Hematoksilen- eosin boyamada tümörler Elston-Ellis modifikasyonuna sahip Scarff-Bloom-Richardson yöntemi (Nottingham) kullanılarak grade'lendi. Elde edilen veriler değerlendirildiğinde Ki-67 ile c-erb-B2; p53 ile tümör grade'i; PCNA ile östrojen; progesteron ile östrojen ve PCNA ile progesteron arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulundu. 46
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim oAf this study is to explain prognostically importance of cell proliferation markers and histopathologic grade in infiltrative ductal carcinoma. Therefore 39 specimens excised from women ages are between 35 and 76 and had diagnosed as infiltrative ductal carcinoma by Department of Pathology of Selçuk University Meram Medicine Faculty. The slides prepared from archived paraffin blocks were stained immunohistochemistry with estrogen protein reseptör, progesterone protein reseptör, Ki-67, PCNA, p53 and c-erb- B2. the index of estrogen protein reseptör, progesterone protein reseptör, Ki-67, PCNA, p53 and c-crb-B2. the grade of the tumor was determined with Nottigham system. Finally we determined that there was statistically significant relationship between some proliferation markers and grade of the tumor. 47