Mesane değişici epitel karsinomlarında p53, Ki-67, E-cadherin ve bcl-z expresyonunun histopatolojik derecelendirme ile ilişkisi
- Tez No: 131772
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HANİFİ ÖZERCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
1. ÖZET Son yıllarda görülme sıklığı önemli artış gösteren mesane üroteîyal karsinomlannda (ÜK) histopatolojik derece ve evre en önemli prognostik faktörlerdir. ÜK'larda histopatolojik derece ile immünohistokimyasal belirleyiciler arasındaki ilişki araştırılarak anlamlı sonuçlar bulunmuştur, 1993-2002 yıllan arasında Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalında incelenerek mesane ÜK tanısı almış derece 1 (Gl), derece 2 (G2) ve derece 3 (G3) olmak üzere her histopatolojik dereceden 15 olguya immünohistokimyasal yöntemle Ki-67, p53, bcl-2 ve E-cadherin antikorları uygulandı. Bu belirleyiciler ile histopatolojik dereceler arasında ve aynı histopatolojik derece içinde belirleyiciler arasındaki ilişkiler araştırıldı. P53 ve Ki-67 ile nükleer boyanma, bcl-2 ile sitoplazmik boyanma ve E-cadherin ile membranöz boyanma gösteren hücreler sayılarak tüm tümör hücrelerine oranlan hesaplandı.
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACT Histopathological grade and stages are important prognostic factors in bladder urothelial carcinomas (UC's) which is seen more commonly in recent years. In UC's it's found that there is a relationship between histopathologic grade and irnmünohistochemical markers. Immünohistochemical methods as Ki-67, p53, bcl-2 and E-cadherin applied to 15 cases that were diagnosed as grade 1 (Gl), grade 2 (G2), grade 3 (3) bladder UC in Fırat University Medicine Faculty Pathology Department between 1993-2002 years. We try to research the relationship between these markers and histopathological grades and also in the same histopathological grades we search the relationship between markers. We calculate the ratios of all tumor cells and the cells that show nuclear staining by p53 and Ki-67, cytoplasmic staining by bcl-2 and membranous staining by E- cadherin.