Hamile kadınlarda toxoplasma, cytomegalovirus ve rubella IgG avidite test sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of toxoplasma, cytomegalovirus and rubella IgG aviadity test results in pregnant women
  1. Tez No: 131788
  2. Yazar: ÖZGE ÖZEN KARAŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN SUAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Gebe kadında T. gondii, HCMV ve Rubella IgM ve IgG pozitifliğinin saptanması halinde bu sonucun yanlış primer enfeksiyon olarak nitelenmesi gereksiz abortus yapılmasına, yanlış sekonder enfeksiyon olarak nitelenmesi ise fetüsün harabiyetine neden olabilir. Zamanı en iyi kullanma ve tedaviye erken başlama açısından son zamanlarda güncel hale gelen IgG avidite testleri çalışmamızda ele alınmıştır. Gebeliklerinin ilk trimester' indeki toplam 879 kadının serumları T. gondii, HCMV ve Rubella IgM ve IgG açısından klasik yöntem ELISA ile değerlendirildi. IgM ve IgG'nin birlikte pozitif olduğu ve sadece IgG pozitif olan serumlar ELISA'da IgG avidite testleri ile çalışıldı. T. gondii IgM ve IgG pozitif 21 hastanın 12'si (% 57.1) düşük AI'li, 6'sı (%28.6) orta AI'li ve 3'ü yüksek AI'li olarak değerlendirildi. T. gondii IgG pozitif 159 hastanın l'i (%0.6) düşük AI'ne, 2'si (%1.3) orta AI'ne, geri kalan 156 (%98.1) örnek yüksek AI'ne sahipti. HCMV IgM ve IgG pozitif 8 örneğin 4'ü (%50.0) düşük AI'ne, 2'si (%25.0) orta AI'ne ve geri kalan 2'si (%25.0) yüksek AI'li olarak değerlendirildi. HCMV IgG pozitif olan 156 serumun sadece l'i (%0.6) orta AI'ne, geri kalan 155'i (%99.4) yüksek AI'ne sahipti. Rubella IgM ve IgG pozitif olan 13 örneğin 9'u (%69.2) düşük AI'li, l'i (%7.7) orta AI'li, 3'ü (%23.1) yüksek AI'li olarak değerlendirildi. Rubella IgG pozitif olan 151 örneğin sadece l'i (%0.7) düşük AI'li, geri kalan 150'si (%93.3) yüksek AI'ne sahipti. Gri bölge veya düşük avidite test sonuçlarının özellikle klasik ELISA ile IgM negatif olup net bir şekilde kronik patern gösteren sonuçlar sadece avidite testi baz alınıyorsa, bu serumlar için sonuçlar yeni alınmış bir enfeksiyon ile uyumlu olacak 48şekilde yanlış yorumlanacaktır. IgG avidite testi IgM ELISA testinde şüpheli sonuçlar veren serumlarda yararlıdır. 49
Özet (Çeviri)
SUMMARY When the pregnant women were identified positive for T. gondii, HCMV and Rubella IgM and IgG and if this result was evaluated as a primary infection by a mistake, it would cause unnecessary aborts and if it was wrongly evaluated as a secondary infection the fetus would have damages. The popüler test nowadays called IgG avidity would be examined for using the time best and giving the early cure. The sera of 879 pregnant women that were in the first trimester of their pregnancy were examined by ELISA for T. gondii, HCMV and Rubella IgM and IgG. The results that were positive for both IgM and IgG and positive for only IgG were examined for the IgG avidity. 12 ( 57.1 % ) of 21 samples that were positive for both T. gondii IgM and IgG had low, 6 ( 28.6 % ) had mean and 3 had high AI. 1 ( 0.6 % ) of 159 samples that were positive for T. gondii IgG had low, 2 ( 25.0 % ) had mean and 156 ( 98.1 5 ) had high AI. 4 ( 50.0 % ) of 8 samples that were positive for HCMV IgM and IgG had low, 2 ( 25.0 % ) had mean and 2 ( 25.0 % ) had high AI. 1 ( 0.6 % ) of 156 samples positive for HCMV IgG had mean, 155 ( 99.4 % ) had high AI. 9 ( 62.3 % ) of 13 samples that were positive for Rubella IgM and IgG had low, 1 ( 7.7 % ) had mean and 3 ( 23.1 % ) had high AI. Only 1 ( 0.6 % ) of 151 samples positive for IgG had low, 150 ( 93.3 % ) had high AI. If the results of grey and low avidity zones were examined for only IgG avidity test they would be evaluated wrongly as a primary infection. When IgM ELISA test gave suspicious results, IgG avidity test would be useful. 50