İnvitro Fe+2 (demir) sınırlandırılmasının bazı bakterilerin (S.aureus, S. epidermitis, E.coli, P.aeruginosa) üremeleri ve antibiyotik duyarlılıkları üzerine etkisi
  1. Tez No: 131789
  2. Yazar: GÜLSEREN AKTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN ATMACA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Çalışmada S.aureııs, S.epidermidis, E.coli ve P. aeruginosa bakterilerinin değişik klinik materyallerden izole edilen 3 6' şar adet susu kullanıldı. Bu suşlarm EDDHA katılarak demir kısıtlanması oluşturulan MHA ile standart MHA'lı ortamın antibiyotikler üzerinde etkisini izlemek amacıyla zon çaplan istatistiksel olarak değerlendirildi. Çalışmamızda içerisine 50 ug/ml EDDHA ekleyerek demir sınırlanması yaratılan MHA ile standart MHA besiyerinde bakterilerin antibiyotiklerle olan etkileşimlerini inceledik. S.aureııs ve S.epidermidis için meropenem (10 ug), imipenem (10 ug), ceftriaxone (30 ug), piperacillin /tazobactam (75/10 ug), levofloxacin (5 ug) diskleri kullanıldı. E.coli ve P.aeruginosa için meropenem (10 ug), imipenem (10 ug), ceftriaxone (30 ug), piperacillin/tazobactam (75/10 ug), ofloxacin (10 ug) diskleri kullanıldı. S.aureus suşlannm imipenem, piperacillin/tazobactam ve levofloksasin için antibiyotik zon çaplan arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuş, ceftriaxone ve meropenem için zon çaplan arasında farklılık olmadığı görülmüştür. S.epidermidis suşlannın meropenem, imipenem, ceftriaxone, piperacillin/tazobactam ve levofloksasin için antibiyotik zon çaplanndaki fark istatistiksel olarak önemli bulunmuştur. E.coli suşlannm ceftriaxone, piperacillin/tazobactam için istatistiksel olarak antibiyotik zon çaplan arasındaki fark önemli bulunmuş, meropenem, imipenem ve ofloxacin için ise antibiyotik zon çaplan arasında farklılık olmadığı görülmüştür. P, aeruginosa suşlannın karbapenem grubu antibiyotiklerden meropenem ve imipenem İçin istatistiksel olarak önemli bulunmuş, ceftriaxone, piperacillin/tazobactam, ofloxacin için ise antibiyotik zon çaplan arasında farklılık olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, S, aureus, S. epidermidis, E. coli and P aeruginosa isolated from various clinical materials ( 36 strains from each of them were used). The conditions that was made by reducing iron in vitro, by MHA containing EDDHA ( according to the standart conditions with MHA) used to observe the effect on antibiotics on the zone diameters which was evaluated statistically. By adding 50 ug/ml EDDHA to the standart medium (MHA) we determired the relation ship between the antibiotics and bacterials on the standart MHA medium and the bacterials on the iron limited MHA. Meropenem ( 10 ug), imipenem ( 10 ug), ceftriaxone ( 30 ug), piperacillin/tazobactam (75/10 ug), Levofloxacin (5 ug) disks were applied for S. aureus and S. epidermidis. Menopenem (10 ug), imipenem (10 ug), ceftriaxone (30 ug) piperacillin/tazobactam (75/10 ug), ofloxacin (10 ug) disks were used for E. coli and P. aeruginosa. The antibiotics zone diameters of imipenem, piperacillin/tazobactam and levofloxacin for S. aureus strains were statistically significant, there was no difference between the zone diameters of ceftriaxone and meropenem. The difference' between the antibidtics zone diameters of meropenem, imipenem, ceftriaxone, piperacillin/tazobactam and levofloxacin for S. epidermidis was statistically significant. The difference between the zone diameters of ceftriaxone, piperacillin/tazobactam for E. coli strains was statistically significant. There was no difference between the zone diameters of meropenem, imipenem and ofloxacin. Meropenem and imipenem were statistically significant for P. aeruginosa strains, there was no difference of ceftriaxone, piperacillin/tazobactam, ofloxacin.