İstanbul'da çocuk yuvaları ve ilkokula giden sağlıklı çocuklarda solunum yolu patojenlerinin nazofaringeal taşıyıcılığı
Nasopharyngeal carriage of respiratory tract pathogens in healty children attending day care centers and primary school in İstanbul
  1. Tez No: 131790
  2. Yazar: MEHMET DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜZEYYEN MAMAL TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Bu çalışmada Ekim 2002 - Nisan 2003 tarihleri arasında İstanbul'da bir özel ilköğretim okulu ile bir çocuk yuvasında bulunan toplam 502 sağlıklı çocuğun H.influenzae, S.pneumoniae ve M.catarrhalis taşıyıcılık oranlarını belirlemek amacıyla nazofarinks sürüntü örnekleri incelenmiştir. 248 laz, 254 erkek olmak üzere toplam 502 sağlıklı çocuktan alınan nazofaringeal sürüntü örneklerinin 397'sinde (%79.1) H.influenzae S.pneumoniae ve M.catarrhalis bakterilerinden en az biri üretilirken, 105 'inde (%20.9) bu üç potansiyel patojenin hiçbiri saptanamamıştır. 0-10 yaş grubu 502 çocukta total olarak %38.6 bulunan nazofaringeal H.influenzae taşıyıcılık oranı 0-2 yaş grubunda %72.4, 2-3 yaş grubunda %60.8, 3-4 yaş grubunda %55, 4-5 yaş grubunda %50, 5-6 yaş grubunda %41.1, 6-7 yaş grubunda %35.3, 7-8 yaş grubunda %34.5, 8-9 yaş grubunda %27.7 ve 9-10 yaş grubunda %25.4 olarak tespit edilmiştir. Üretilen 194 H.influenzae kökeninin %3.6'sı tip a, %7.2'si tip b, %2.5'i tip c, %1'i tip d, %1'i tip e, %2.5'i tip f olarak saptanmış, kökenlerin %82'si ise tiplendirilememiştir. H.influenzae tip b taşıyıcılığı ilkokul çocuklarında %4.4, çocuk yuvasına gidenlerde ise %13.6 bulunmuştur. Cinsiyete göre incelendiğinde 248 kız çocuğunun %3 7.1 'inde ve 254 erkek çocuğunun %40.1'inde nazofaringeal H.influenzae taşıyıcılığı saptanmıştır. Kız ve erkek çocuklar arasında H.influenzae 'nin taşıyıcılığı açısından anlamlı bir fark bulunamamıştır. (p>0.05) 0-10 yaş grubu 502 çocukta %32.4 oranında bulunan S.pneumoniae taşıyıcılığı, 0-2 yaş grubunda %51.7, 2-3 yaş grubunda %43.4, 3-4 yaş grubunda %35, 4-5 yaş grubunda %34.6, 5-6 yaş grubunda %34.2, 6-7 yaş grubunda %32.7, 7- 8 yaş grubunda %28.3, 8-9 yaş grubunda %27.7 ve 9-10 yaş grubunda %25.4 olarak saptanmıştır. Cinsiyete göre incelendiğinde 248 kız çocuğunun %29.8'inin, 254 erkek çocuğunun %35'inin nazofaringeal S.pneumoniae taşıyıcısı olduğu anlaşılmaktadır. Kız ve erkek çocuklar arasında S.pneumoniae 'nin taşıyıcılığı bakımından anlamlı bir fark bulunamamıştır. (p>0.05) 0-10 yaş grubu 502 çocuğun %24.5'inde nazofaringeal M.catarrhalis taşıyıcılığı saptanmıştır. Taşıyıcılık oranları 0-2 yaş grubunda %27.5, 2-3 yaş grubunda %26.1, 3-4 yaş grubunda %25, 4-5 yaş grubunda %23.1, 5-6 yaş 74grubunda %23.2, 6-7 yaş grubunda %25, 7-8 yaş grubunda %24.6, 8-9 yaş grubunda %24.1, 9-10 yaş grubunda %23.5 bulunmuştur. Cinsiyete göre incelendiğinde 248 kız çocuğunun %22.5'inde ve 254 erkek çocuğunun %26.3'ünde nazofaringeal M.catarrhalis taşıyıcılığı tespit edilmiş olup aralarında anlamlı bir fark bulunamamıştır. (p>0.05) Sadece H.influenzae üreyen 134 (%33.7), sadece S.pneumoniae üreyen 105 (%26.4) ve sadece M.catarrhalis üreyen 80 (%20.2) çocuk saptanmıştır. H.influenzae ve M.catarrhalis 'in birlikte ürediği çocuk sayısı 20 (%5), H.influenzae ve S.pneumoniae 'nin birlikte ürediği çocuk sayısı 36 (%9.1), S.pneumoniae ve M.catarrhalis 'in birlikte ürediği çocuk sayısı 17 (%4.3); H.influenzae, M.catarrhalis ve S.pneumoniae 'nin birlikte ürediği çocuk sayısı ise 5 (%1.3) olarak saptanmıştır. 75
Özet (Çeviri)
Nasopharyngeal Carriage of Respiratory Tract Pathogens in Healthy Children Attending Day Care Centers and Primary School in Istanbul. In this study between the date of December 2002 and April 2003, it was aimed to detemine nasopharyngeal carriage rate of H. influenzae, S.pneumoniae and M.catarrhalis. A total of 502 healthy children were attending a primary school and a day care center were examined. At least one of the H. influenzae, S.pneumoniae and M.catarrhalis bacteria was isolated from 397 (79.1%) nasopharyngeal smear specimens taken from 502 healthy children who 248 were girls and 254 were boys. None of this microorganisms were detected in 105 (20.9%) of these healthy children. While the total carriage rate of nasopharyngeal H. influenzae was determined as 38.6% in 502 children within 0-10 age the carriage rate of H.influenzae were detected as 72.4%, 60.8%, 55%, 50%, 41.1%, 35.3%, 34.5%, 27.7%, 25.4% for 0-2, 2-3, 3-4, 4-5, 5-6, 6-7, 7-8, 8-9, 9-10 age groups respectively. The serotype distrubition in 194 H.influenzae strains were determined as 3.6%, 7.2%, 2.5%, 1%, 1%, 2.5%, 82% for type a, b, c, d, e, f and non-typeable strains respectively. The nasopharyngeal H.influenzae type b carriage was 4.4% in children attending primary school and 13.6% in children attending day care center. The carriage of H.influenzae was detected in 37.1% of 248 girls and in 40.1% of 254 boys according to the sex. It was not detected statistically significant difference between boys and girls for the nasopharyngeal carriage of H.influenzae (p>0.05). While the carriage rate of nasopharyngeal S.pneumoniae was determined aas 32.4% in 502 children within 0-10 ages, the carriage rate of S.pneumoniae were detected as 51.7%, 43.4%, 35%, 34.6%, 34.2%, 32.7%, 28.3%, 27.7% and 25.4% for 0-2, 2-3, 3-4, 4-5, 5-6, 6-7, 7-8, 8-9, 9-10 age groups respectively. The carriage rate of S.pneumoniae was examined in 29.8% of 248 girls and in 35% in 254 boys according to the sex. It was not detected statistically significant difference between boys and girls for the nasopharyngeal carriage of S.pneumoniae (p>0.05). The nasopharyngeal carriage rate of M.catarrhalis was determined as 24.5% in 502 children within 0-10 ages. The carriage rate of M.catarrhalis was detected as 27.5%, 26.1%, 25%, 23.1%, 23.2%, 25%, 24.6%, 24.1%, 23.5% for 0-2, 2-3, 3-4, 4- 5, 5-6, 6-7, 7-8, 8-9, 9-10 age groups respectively. The carriage rate of M.catarrhalis was examined in 22.5% of 248 girls and in 26.3% in 254 boys according to the sex. 76It was not detected statistically significant difference between boys and girls for the nasopharyngeal carriage of M.catarrhalis (p>0.05). We found as 134 (33.7%) the number of children with growth of only H.influenzae, as 105 (26.4%) the number of children with growth of only S.pneumoniae, as 80 (20.2%) the number of children with growth of only M.catarrhalis. It was seen that the number of children with a growth of H.influenzae together with M.catarrhalis was 20 (5%), the number of children with a growth of H.influenzae together with S.pneumoniae was 36 (9.1%) and the number of children with a growth of S.pneumoniae together with M.catarrhalis was 17 (4.3%). It was seen that the number of children with a total growth of H.influenzae, M.catarrhalis and S.pneumoniae altogether was 5 (1.3%). 77