Pseudomonas aeruginosa'da porin direncinin saptanması
The determination of porin resistance in pseudomonas aeruginosa
- Tez No: 131791
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZAHAT GÜRLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET istanbul Üniversitesi, istanbul Tıp Fakültesi, Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı'nın çeşitli laboratuvarlarına Ocak 2000-Mayıs 2002 tarihleri arasında gönderilen çeşitli muayene maddelerinden izole edilen 150 Pseudomonas aeruginosa susu deneylerde kullanılmıştır. Suşların çeşitli antimikrobik maddelere duyarlılığı disk diffüzyon yöntemi ile belirlenmiştir. Piperasilin, seftazidim, imipenem, meropenem, piperasilin+tazobaktam ve aztreonam için MİK değerleri agar dilüsyon yöntemi ile tespit edilmiştir. Agar dilüsyon deneyi sonuçlarına göre suşlar üç gruba ayrılmıştır. 1- Bu grupta yer alan altı susta IMP-1, VIM-1 enzimlerinin varlığına PCR yöntemi ile bakılmış tüm suşlar negatif olarak bulunmuştur. 2- Bu grupta yer alan 15 susta MexR bölgesinin varlığına bakılmış hepsinde de pozitif sonuç bulunmuştur. 3- Bu grupta yer alan 41 sustan 19'u PER-1, 18'i OXA-2, 4'ü OXA-10 pozitif bulunmuştur. Yapılan Pulsed Field Gel Electrophoresis deneyleri sonucu beş ayrı grup tespit edilmiştir. A grubunda yer alan 27 susun PER-1 ve OXA-2 pozitif, 3 susun hiçbir enzim içermediği, B grubunda yer alan bir susun OXA-10 pozitif, bir susun hiçbir enzim içermediği, C grubunda yer alan 2 susun PER-1 ve OXA-10 pozitif, bir susun ise hiçbir enzim içermediği, D grubundaki 2 susun OXA-10 pozitif olduğu, E grubundaki bir susun da OXA-2 pozitif olduğu saptanmıştır. 47
Özet (Çeviri)
SUMMARY 150 Pseudomonas aeruginosa strains which were isolated from various clinical specimens in January 2000 - May 2002 from laboratories of Microbiology and Clinical Microbiology department of Istanbul University were used in the tests. The susceptibilities of the strains to the several antimicrobial agents were determined by disk diffusion method. MIC values of piperacillin, ceftazidime, imipenem, meropenem, piperacillin+tazobactam, aztreonam were sustained by agar dilution. According to agar dilution results, the strains were divided in three groups. 1- IMP-1, VIM-1, enzymes were searched by PCR in six strains in this group, all were found negative. 2- MexR regions was searched in fifteen strains in this group, and all of them were found positive 3- 1 9 of 41 strains were positive for PER-1, 1 8 were positive for OXA-2 and 4 were positive for OXA-10. According to PFGE five groups were determined: 27 strains in group A were PER-1 and OXA-2 positive, 3 strains in group A had no enzymes 1 strain in group B was OXA-10 positive, 1 strain in group B had no enzyme. 2 strains in group C were PER-1 and OXA-2 positive, 1 strain in group C had no enzyme. 2 strains in group D were OXA-1 0 positive 1 strain in group E was PER-1 and OXA-2 positive 48