Jüvenil idyopatik artritli çocuklarda Chlamydophilia pneumoniae seropozitifliğinin ve chlamydophilia pneumoniae DNA' sının araştırılması
Investigation of chlamydophilia pneumoniae seropositivity and Chilamydophilia pnemoniae DNA in children with juvenile idiopathic arthritis
- Tez No: 131792
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR KOCAZEYBEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Chlamydophilia pneumoniae esas olarak solunum yollarında enfeksiyon etkeni olan bir bakteri olmakla birlikte astım, ateroskleroz ve romatoid artrit gibi bir çok kronik hastalığın etiyopatogenezinde ilişkisi olabileceğini ileri süren çalışmaların sayısında dikkat çekici bir artış vardır. Jüvenil idyopatik artrit (JİA) ise çocukluk çağının en sık görülen romatizmal hastalığıdır. Bu çalışma ile C. pneumoniae'nm JİA oluşumu yada alevlenmesinde rolü olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç ile 60 JİA'lı hastadan hastalığın aktif olduğu dönemde ve 4 hafta sonra ikinci kan örneği, ayrıca bu hastaların 20'sinden sinovyal sıvı örneği alınmıştır. Ayrıca kontrol grubu oluşturmak amacı ile atak döneminde olan 22 ailesel Akdeniz ateş'li (AAA) ve 35 sağlıklı çocukta çalışmaya alınmıştır. AAA'lı çocukların 3'ünden sinovyal sıvı alınabilmiştir. Serum örneklerinde mikroimmunflorasan yöntemi ile C. pneumoniae IgG, IgM, IgA ve sinovyal sıvı örneklerinde IgG antikoruna ek olarak polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) ile C.pneumoniae DNA'sı araştırılmıştır. C. pneumoniae ile daha önce karşılaşma göstergesi olarak 1/32'lik antikor titresini sınır değer aldığımız çalışmamızda JİA'lı olguların 29'u (%48,3), AAA'lı olguların 18'i (%81,8) ve sağlıklı çocukların 11 'i (%73,3) daha önce C. pneumoniae ile karşılaşmışlardı. JİA'lı çocuklar AAA'lı olgular ile karşılaştırıldığında AAA'lı olgularda C. pneumoniae ile karşılaşma istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek iken sağlıklı çocuklar ile karşılaştırıldığında ise istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Kronik C. pneumoniae enfeksiyon göstergesi olan IgG'nin 1/512'nin ve IgA'nın 1/40'ın üzerinde olması durumu ise altı JİA'lı, bir AAA'lı ve iki sağlıklı çocukta saptanmıştır. Sinovyal sıvı antikoru JİA'lı bir hastada 1/512'nin üzerinde ayrıca üç JİA'lı hastada ise seruma oranla 4 kat yüksek bulunmuştur. Hiçbir JİA'lı ve AAA'lı hastada sinovyal sıvıda PCR ile C. pneumoniae DNA'sı tespit edilememiştir.Sonuç olarak çalışmadan elde ettiğimiz verilere göre multifaktöriyel etiyolojik nedenlerle oluştuğu düşünülen JlA'nın etiyopatogenezinde C. pneumoniae enfeksiyonun tetikleyici ya da mevcut klinik tabloyu arttırıcı bir mikroorganizma olmadığını düşünmekle birlikte elde ettiğimiz olgu düzeyindeki dolaylı verilerin doğrulanabilmesi için özellikle C. pneumoniae DNA'sına yönelik sinovyal dokuda PCR yöntemi ile yapılacak daha geniş serili yeni çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
Chlamydophilia pneumoniae essentially causes infections in respiratory system, but there is a remarkable increase in the studies hypothesizing that, it has a role in the etiopathogenesis of some chronic diseases like arteriosclerosis, asthma and rheumatoid arthritis. Juvenile idiopathic arthritis (JIA) is a rheumatic disease, commonly seen in childhood. In this study, we investigated the role of C. pneumoniae in the development and exacerbation of JIA. Blood samples were taken from 60 JIA patients in active period and four weeks after this period. Synovial fluid samples were taken from 20 of the 60 patients. Besides that, 22 familial Mediterranean fever (FMF) patients in active period and also 35 healthy children were taken into the study as the control group Synovial samples were taken from only 3 children with FMF. C. pneumoniae IgG, IgM, IgA levels were studied from the serum samples by immunofluorescence method and IgG antibodies and PCR studies for C. pneumoniae DNA were studied from the synovial fluid samples. 29 (48.3 %), 18 (81.8 %), 11 (73.3 %) of JIA, FMF and healthy children cases were found pre-infected with C. pneumoniae, respectively when the cut off value of being pre-infected with C. pneumoniae were determined as 1/32 antibody titers. FMF patients, pre-infected with C. pneumoniae were found statistically significant higher than JIA cases. We did not find a significant difference when JIA cases compared with healthy children. The markers of chronic C. pneumoniae infection are IgG > 1/512 and IgA > 1/40 and this situation have been observed only in six patients with JIA, 1 with FMF and two healthy children. Synovial fluid antibodies were found higher than 1/512 and four times higher than normal serum in one JIA and three JIA patients, respectively. C. pneumoniae DNA was not detected in any of JIA and FMF patients synovial fluids by PCR. 70As conclusion, C. pneumoniae infection has not a triggering or a progressive effect on clinical situation in JIA etiopathogenesis, resulting from multifactorial etiological factors. New, extensive and serial studies (especially PCR studies for synovial tissue) are needed in order to confirm our indirect results in case level.