Juvenil idyopatik artritli çocuklarda pnömokok aşılaması
Pneumococcal vaccine response and antibody levels in juvenil idiopathic arthritis
- Tez No: 193062
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖZGÜR KASAPÇOPUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZETStreptococcus pneumoniae sık görülen solunum yolu enfeksiyonu etkenlerindenbirisidir. Jüvenil idyopatik artritli (J A) çocuklarda bu etkene bağlı olarakenfeksiyonların ortaya çıkması hem J A klinik bulgularında ağırlaşmaya hem de ciddisolunum yolları rahatsızlıklarına yol açmaktadır. Bundan ötürü bu enfeksiyondan aşıyolu ile korunmak özellikle immün sistemi kullanmış oldukları tedaviden ötürübaskılanmış olan bu çocuklarda önem kazanmaktadır. Bu çalışma ile J A'lıçocuklardaki pnömokokkal aşı yanıtının oluşup oluşmadığının, oluşan bu yanıtın J Aalt grubundan ve kullanılan tedavilerden etkilenip etkilenmediğinin değerlendirilmesiamaçlandı.Çalışmaya 50 J A'lı ve 24 sağlıklı çocuk alındı. J A'lı çocukların tümünde hastalıkremisyon döneminde idi. Çocukların tümüne 23-valant pnömokok aşısı uygulandı.Başlangıçta ve aşılamadan 6 hafta sonra çocukların tümünden serum örneklerialınıp, bu örneklerde ELISA yöntemi ile anti-pnömokokkal kapsüler polisakkarid(PKP) IgG düzeyleri ölçüldü. Bu düzeylerde aşılama sonrası 2 kat ya da daha çokartış olması olumlu aşı yanıtı olarak kabul edildi.Aşılamanın altı hafta sonrasında J A'lı çocukların 46'sı (% 92) ve sağlıklı çocukların23'ü (% 95.8) olumlu aşı yanıtı geliştirdiler. Bu aşı yanıtı iki grup arasında farklıdeğildi (p=0.34). Sağlıklı çocuklardan elde edilen anti-PKP IgG düzeyleri başlangıçtave aşılama sonrasında J A'lı çocuklara göre belirgin olarak yüksekti (p=0.004 vep=0.029). Aşılama sırasında metotreksat kullanan (n=38) ve kullanmayan J A'lıolguların başlangıç ve aşılama sonrası anti-PKP değerleri arasında anlamlıistatistiksel farklılık saptandı (p=0.049 ve p=0.035). Benzer farklılık prednisolonkullanan (n=28) ve kullanmayan J A'lı çocuklar arasında da saptanmıştı (p=0.012 vep=0.029). J A'lı olgularda elde edilen anti-PKP düzeyi prednisolon dozu ile ters ilişkiliidi (p=0.018). Elde edilen aşı yanıtları hastalık alt grubuna göre farklı değildi. Aşılamasırasında hiçbir hastada alevlenme görülmedi. Aşılamadan 4 ay sonra bir sistemikJ A'lı olguda alevlenme oluştu.57Sonuç olarak, J A'lı olgularda pnömokok aşısına karşı yeterli aşı yanıtı oluşmaktadır.Söz konusu aşı yanıtı kullanılan metotreksat ve prednisolon tedavisinden olumsuzetkilenmekte, fakat hastalık alt grubundan etkilenmemektedir. Eğer pnömokok aşısıJ A'lı çocuklara uygulanacak ise ilaç dozlarının en aza indirildiği dönemdeyapılmalıdır.58
Özet (Çeviri)
ABSTRACTBackground and objective: Streptococcus Pneumoniae is the most commonbacterial cause of upper respiratory tract infections worldwide and also causes avariety of other suppurative infections. The infections caused by S. Pneumoniae candeteriorate the clinical picture in children with juvenile idiopathic arthritis (JIA) andalso can cause severe invasive respiratory tract infections. The vaccination andprevention of pneumococcal disease is of great importance in these children with JIA,by whom the effective drug treatment suppresses the immune system and theimmunological response. The aim of this study is to evaluate the responsiveness ofchildren with JIA to pneumococcal vaccine and to determine whether the responsewas influenced by disease subtype and immunosuppressive treatment.Methods: 50 patients with JIA (all in remission) and 24 healthy children wereincluded in the study. All children were vaccinated with 23-valent pneumococcalvaccine. Serum samples were collected from each child at the beginning and sixweeks after the vaccination in order to determine anti-pneumococcal capsularpolysaccharide (PCP) IgG levels by ELISA. A two-fold or more rises in antibody titerafter the vaccination was considered as positive immune response.Results: Six weeks after the vaccination 46 (92%) children with JIA and 23 (95.8%)healthy children developed an effective antibody response. This vaccineresponsiveness was not different between two groups (p=0.34). The anti-PCP IgGlevels of healthy children were significantly higher than anti-PCP IgG levels ofchildren with JIA at the beginning and after the vaccination (p=0.004 and p=0.029).The anti-PCP IgG levels of children at the beginning and after the vaccinationshowed a significant difference between children who were receiving methotrexate(n=38) and who were not (p=0.049 and p=0.035, respectively). A similar trend ofdifference was noted between patients who were under prednisolon treatment (n=28)and who were not (p=0.012 and p=0.029). The anti-PCP levels of children with JIAshowed a negative correlation with prednisolone dose (p=0.018). The vaccineresponse was not affected by disease subtype. None of JIA patients experienced an59activation of the disease during the vaccination. Four months after the vaccinationone of the children with systemic JIA demonstrated a flare up.Conclusions: Children with JIA had an adequate response to pneumococcal vaccineand the response was influenced by MTX and prednisolone treatment, but was notaffected by disease subtype. The vaccine should be undertaken during the timeperiod when the child receiving the smallest possible dose of the immunosuppressivetherapy.60