Jinekoloji kliniğine başvuran hastalarda chlamydia trachomatis araştırılması ve sonuçların seroepidemiyolojik olarak değerlendirilmesi
Investigation of chlamydia trachomatis in patients who applied for gynecology clinics and evaluation of results seroepidemiologically
- Tez No: 131809
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AĞAÇFİDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Jinekoloji kliniğine başvuran 50 semptomatik ve 50 asemptomatik kadın hastadan ayrıca kontrol grubu olarak belirlenmiş 20 sağlıklı kadından alınan toplam 120 kan örneği çalışma kapsamına alınmıştır. Çalışma kapsamına alınan kan örneklerinde C.trachomatis'e özgü IgG ve IgM tipi antikorların varlığı MIF yöntemiyle araştırılmıştır. Çalışmamızda semptomatik grupta yer alan 50 hastanın serum örneklerinin beşinde (%10) IgG ve altısında (%12) IgM pozitifliği saptanmıştır. Pozitif bulunan beş hastanın C.trachomatis'e özgü IgG tipi antikorlarının sulandırımlarında, ikisinde 1/16, birinde 1/64 ve ikisinde 1/128 oranlarında pozitiflik saptanmıştır. Pozitif bulunan altı hastanın C.trachomatis'e özgü IgM tipi antikorlarının sulandırımlarında, beşinde 1/16 ve birinde 1/32 oranında pozitiflik saptanmıştır. Aynı gruptan elde ettiğimiz serogruplara baktığımızda IgG antikoru pozitif bulunan hastalarda BDE, FGK ve CHIJ serogrupların ve IgM antikoru pozitif bulunan hastalarda BDE, FGK, CHIJ ve LGV serogrupların izlendiği görülmektedir. Çalışma kapsamında yer alan asemptomatik grup ve kontrol grubunu oluşturan sağlıklı kadınlardan alınan kan örneklerinde C.trachomatis'e özgü IgG ve IgM tipi antikorlara ait pozitiflik saptanmamıştır. C.trachomatis'e özgü IgM ve IgG tipi antikorların pozitifliği açısından çalışma grubundaki semptomatik ve asemptomatik grup, kontrol grubundaki sağlıklı kişiler ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. IgM (p > 0.05) ve IgG (p>0.05). 41C.trachomatis'e özgü IgG antikoru pozitifliği açısından semptomatik ve asemptomatik grupları birbirleri ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p > 0.05). C.trachomatis'e özgü IgM tipi antikorları açısından çalışma grubundaki semptomatik ve asemptomatik gruplar karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p:0.027). Sonuç olarak elde ettiğimiz bulgular diğer konu ile ilgili yapılmış çalışmalar ile karşılaştırıldığında prensipte uyumlu bulunmuştur. 42
Özet (Çeviri)
SUMMÂR Investigation of Chlamydia trachomatis in patients who applied for Gynecology Clinics and evaluation of results seroepidemiologically Blood samples of 50 sympthomatic and 50 a sympthomatic patients and 20 healthy women as a control group, making-up a total of 120 women who admitted to the Gynecology Clinic of Istanbul University, Faculty of Medicine were included in the study. Presence of IgG and IgM antibodies of C.trachomatis were searched by MIF method. IgG and IgM were positive in five (%10) and six (%12) out of 50 sympthomatic women respectively. IgG positive titers were 1/16 in two, 1/64 in one and 1/128 in two women. IgM positive titers were 1/16 in five patients and 1/32 in one patient. BDE, FGK and CHIJ serogroups in IgG positive patients and BDE, FGK, CHIJ, LGV serogroups in IgM positive antibodies were detected. IgG and IgM of C.trachomatis antibodies were not detected in blood samples of a sympthomatic and control groups. C.trachomatis specific IgG and IgM positive antibodies between sympthomatic and a sympthomatic groups were compared with control groups and the differences were found to be statistically not significant (IgG: p>0.05), (IgM: p>0.05). C.trachomatis specific IgG positive antibodies between sympthomatic and a sympthomatic groups was also compared and the difference was statistically not significant (p > 0.05). Whereas C.trachomatis specific IgM positive antibodies between sympthomatic and a sympthomatic groups were compared and this difference was statistically significant (p:0.027). In conclusion; our study results were principally consistant with those of related studies. 43