İnterferon ve lamivudin tedavisi alan kronik hepatit B hastalarında hepatit B virüs (HBV) genotip dağılımı ve tedaviye direnç gelişimi ile ilişkisi
The relationship between the distribution of hepatitis B virüs (HBV) genotypes among the hepatitis B patients under interferon and/or lamivudine treatments and the development of resistance to the treatment
  1. Tez No: 131810
  2. Yazar: SEVGİ ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM BADUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
VIII HBV suşlarının moleküler düzeyde incelenmesi sonucunda farklı genotiplerin (A'dan G'ye) dünya üzerinde dağılımlarının değişiklik gösterdikleri belirlenmiş, ancak bu genotiplerin klinik seyir üzerine etkileri ve tedaviye alınan yanıttaki rolleri henüz açıklığa kavuşturulamamıştır. Bu çalışmada interferon (IFN) ve lamivudin (LAM) tedavisi alan kronik hepatit B hastalarında HBV genotip dağılımı ve tedaviye direnç gelişimi ile ilişkisi incelenmiştir. IFN ve/veya LAM tedavisi almış ancak tedaviye yanıt vermeyen 45 hasta ile aynı protokol uygulanan tedaviye yanıtlı 19 hasta çalışmaya alınmıştır. Bu hastalar aldıkları tedavi protokolüne göre (IFN,LAM ve IFN+LAM kombinasyonu olarak) üç gruba ayrılmıştır. Çalışma kapsamına alınan hastaların serum örneklerinde genotip tayini; virüsün S gen bölgesinin çoğaltılması sonucu elde edilen PCR ürünlerinin dizi analizi cihazında incelenmesi ve gerekli düzeltmeler yapılarak gen bankasındaki dizi analizleri ile karıştırılıp, filogenetik karşılaştırma programlan ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunda yer alan 64 örneğin 63 'ünün (%98) genotip D grubunda yer aldığı, bir örneğin (%2) ise genotip G grubunda bulunduğu görülmüştür. D genotipli hastalar cinsiyet, yaş dağılımı, HBeAg/anti-HBe antikor varlığı, tedaviye yanıt, karaciğerde inflamasyon ve fıbrozis oluşumu bakımından incelenmiştir. Çalışmamızda % 79'u erkek % 21 'i kadın olan hastaların yaş dağılımına bakıldığında, 31-45 yaş aralığında 30 hasta (% 48) yer almaktadır ve bu oranın diğer yaş gruplarına göre daha yüksek bulunması anlamlı bir fark olarak saptanmıştır. HBe/anti-HBe antikor varlığı dağılımında, anti-HBe antikoru oluşturan hastalar (%75), anti-HBe antikor oluşturmayan (%25) hastalara göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. 66IFN, LAM ve IFN+LAM kombinasyonu uygulanan, tedaviye cevaplı-cevapsız hastalar arasında genotip farklılığı belirlenmemiştir Hastaların karaciğerde oluşan inflamasyonun göstergesi olan histolojik aktivite indeksleri (HAI) incelendiğinde büyük bir çoğunluğunun (% 77) hafif histolojik aktivite göstermesi, ve karaciğerde her iki portal bölge arasındaki normal bağ dokusunun artışıyla karakterize olan portal-portal fıbrozis tutulumunun (evre-2) daha yüksek oranda (% 46) saptanması anlamlı olarak bulunmuştur. Çalışmamızda D genotipi ile tedaviye direnç gelişimi arasındaki ilişki, hastalarımızın tamamına yakınının tek genotip içermesi ve bu ilişkinin saptanabilmesi için gerekli sayıda farklı genotipte hasta bulunmaması nedeniyle belirlenememiştir. Dünyada ve ülkemizde bu amaçla yapılacak çok sayıdaki çalışmalar sonucunda bu ilişki daha iyi açıklanabilecektir. 67
Özet (Çeviri)
IX The examination of HBV strains in molecular bases has shown that the distribution of different genotypes (A to G) in the world has differences. However, the effect of these genotypes on clinical results and their role in treatment outcome are still uncertain In this study, the relationship between the distribution of HBV genotypes among the hepatitis B patients under interferon (IFN) and/or lamivudine (LAM)treatments and the development of resistance to the treatment were examined. The study included 45 patients who had not responded to the IFN and/or LAM treatments and 1 9 patients who had responded to the same treatment. These patients were divided into three groups (IFN, LAM or IFN+LAM combination) according to their treatment protocols. The genotype determination using the serum samples of the patients in the study group, was performed by DNA sequencing of the polymerase chain reaction (PCR) products obtained by the replication of the S gene part of the virus in sequences analysis apparatus, and by philogenetic matching programs, comporing the results with sequence analysis in the gene bank after necessary corrections were made. Sixty three (98%) of 64 patients in the study group had genotype D, and only one patient (2%) genotype G. Genotype D patients were examined for gender, age, HBeAg/anti-HBe antibody existence, response to treatment, inflammation in liver and formation of fibrosis. In the study group, consisting of 79 % male and 21 % female patients, the age distribution showed 30 patients (48%) in the 31-45 year-old age group, whose percentage was higher than those of the other age groups and this finding was recorded as a significant difference. 68In terms of the distribution of the HBeAg/ anti-HBe antibody, the existence of the anti-HBe antibody was recorded as significantly high; 78% of the patients had the anti-HBe antibody, while only 22% did not. The rate of response to the treatment (IFN, LAM or IFN+LAM combination) was significantly higher (59%) in the IFN group. Histological activity index (HAI) results of the patients which is the indicator of inflammation in liver was recorded as significant finding, as most of the patients (% 77) had slight histological activity and the rate of portal-portal fibrosis involvement (stage 2), which is characterized by increased growth of the normal bond tissue between two portal parts of liver, was higher (46%). In our study, the relationship between genotype D and resistance to the treatment could not be determined since most of the patients in the study group had the same genotype and the number of patients having different genotypes was inadequate. This relationship might be explained better with further studies in our country and in the world. 69