Klinik örneklerden elde edilen koagülaz negatif stafilokokların identifikasyonu
Identification of coagulase-negative staphylococcus strains which supplied from clinical specimens
- Tez No: 131818
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR BAĞDATLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Çalışmamızda Ekim 2001 -Ekim 2002 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı laboratuarlarımıza gelen değişik hasta örneklerinden etken olarak değerlendirilip izole edilen 100 CNS kökeni klasik bakteriyolojik yöntemler ve API STAPH (BioMerieux-France) ile identifiye edildi. Etken olarak izole edilen 100 CNS'nin materyellere göre dağılımları şu şekildedir; 42 S. epidermidis (14'ü hemokültürden, 6'sı idrardan, 9'u kateterlerden, 3'ü abselerden, 3'ü yara sürüntülerinden, 4'ü BOS'tan, 2'si göz sürüntüsünden, 1'i balgamdan), 20 S. haemolyticus (kökeninin 10'u hemokültürden, 4'ü idrardan, 2'si kateterden, 2'si abselerden, 1'i yara sürüntülerinden, 1'i BOS'tan), 7 S. saprophyticus (7'si idrardan), 7 S. xylosus (1'i hemokültürden, 3'ü idrardan, 2'si kateterden, 1'i abseden), 5 S. lugdunensis (1'i idrardan, 3'ü abseden, 1'i yara sürüntüsünden), 5 S. chromogenes (2'si kateterden, 1'i abseden, 2'si yara sürüntüsünden), 5 S. sciuri (1'i idrardan, 1'i kateterden, 1'i abseden, 1'i yara sürüntüsünden, 1'i plevra ponksiyon sıvısından), 4 S. capitis ( 2'si hemokültürden, 1'i abseden, 1'i balgamdan), 3 S. cohnii (1'i hemokültürden, 1'i idrardan, 1'i abseden), 1 S. hominis (hemokültürden), 1 S. simulans (abseden) izole edilmiştir. Çalışmamıza alınan CNS'lerin cinsiyet ve yaşa göre dağılımları, S. epidermidis; 6 kız çocuk, 18 yetişkin kadın, 2 erkek çocuk, 16 yetişkin erkekten, S. haemolyticus; 2 kız çocuk, 10 yetişkin kadın, 8 yetişkin erkekten, S. saprophyticus 7 yetişkin kadından, S. lugdunensis 5 yetişkin erkekten, S. cohnii; 1 yetişkin kadın, 1 erkek çocuk, 1 yetişkin erkekten, S. hominis 1 kız çocuktan, S. sciuri 5 yetişkin erkekten, S. xylosus; 3 yetişkin kadın, 4 yetişkin erkekten, S. chromogenes; 2 yetişkin kadın 3 yetişkin erkekten, S. simulans 1 yetişkin erkekten, S. capitis; 1 yetişkin kadın, 1 erkek çocuk, 2 yetişkin erkekten izole edilmiş olup bu dağılımlardan yaş ve cinsiyete göre eğilimden söz etmek anlamlı değildir. Çalışmamıza alınan CNS'lerin slime yapma özelliklerine Kongo kırmızılı agar yöntemi ile bakılmıştır. 100 CNS'nin slime yapma oranlan şu şekildedir; 42 49S. epidermidis'm 27 (%64.2)'si, 20 S. haemolyticus 'un 7 (%35)'si, 7 S. saprophyticus'un 5 (%71)'i, 3 S. cohnifnm 2 (%66.6)'si, 5 S. sciuıfrim 3 (%60)'ü, 7 S. xylosus'un 3 (%42.8)'ü, 1 S. simulans'm 1 (%100)'i, 4 S. cap/f/s'in 4 (%100)'ü, 5 S. chromogenes'm 3 (%60)'ü, 5 S. lugdunensis'in 4 (%80)'ü. 50
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our study we identified a hundred of CNS strains in total number by using conventional bacteriologic methods and additionally API STAPH (BioMerioux- France) at our Microbiology and Clinical Microbiology department. We supplied specimens, which were classified especially as causative, from various patients' materials whom held in Istanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty in a period of time through October 2001 and October 2002. Classification of the isolated CNS according to the sources of specimens is listed below : 42 S. epidermidis isolates (14 haemoculture, 6 urine, 9 catheter, 3 abscess, 3 wound, 4 cerebrospinal fluid (CSF), 2 ocular, 1 sputum); 20 S. haemolyticus isolates (10 haemoculture, 4 urine, 2 catheter, 2 abscess, 1 wound, 1 CSF); 7 S. saprophytics isolates (all from urine specimens); 7 S. xylosus isolates (1 haemoculture, 3 urine, 2 catheters, 1 abscess); 5 S. lugdunensis isolates (1 urine, 3 abscess, 1 wound); 5 S. chromogenes isolates (2 catheter, 1 abscess, 2 wound); 5 S. sciuri isolates (1 urine, 1 abscess, 1 wound, 1 pleural punction fluid); 4 S. capitis isolates (2 haemoculture, 1 abscess, 1 sputum); 3 S. cohnii isolates (1 haemoculture, 1 urine, 1 abscess); 1 S. hominis from haemoculture; 1 S. simulans from abscess. Classification of the patients, of whom we isolated CNS, regarding to age and sex is listed below : S. epidermidis (6 girls, 18 women, 2 boys, 16 men); S. haemolyticus (2 girls, 10 women, 8 men); S. saprophytics (7 women); S. lugdunensis (5 men); S. cohnii (1 woman, 1 boy, 1 man); S. hominis (1 girl); S. sciuri (5 men); S. xylosus (3 women, 4 men); S. chromogenes (2 women, 3 men); S. simulans (1 man); S. capitis (1 woman, 1 boy, 2 men). Distribution of the above characteristics throughout all CNS strains is not suitable to make a trend analysis with regard to age and/or sex. In order to describe individual slime production activity of CNS in our study we applied Kongo red agar method. Number (and ratio) of strains pertaining slime production activity were as follows : 27 of 42 S. epidermidis (64.2%);7 of 20 S. haemolyticus (35%); 5 of 7 S. saprophytics (71%); 2 of 3 S. cohnii (66.6%); 3 of 5 S. sciuri (60%); 3 of 7 S. xylosus (42.8%); 1 of 1 S. simulans (100%); 4 of 4 S. capitis (100 %) 3 of 5 S. chromogenes (60%); 4 of 5 S. lugdunensis (80%). 51