Klinik örneklerden izole edilen Candida albicans türü maya mantarlarında virülans faktörlerinin (proteinaz, slime ve fosfolipaz) in-vitro araştırılması
In vitro investigation of virulence factors (proteinase, phospholipase and slime) in Candida albicans isolated from clinical specimens
  1. Tez No: 131819
  2. Yazar: UĞUR ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU FINDIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada; kan, idrar, vajen akıntısı ve oral sürüntüden izole edilen 100 Calbiccans'ın kökeni kullanılmıştır. Çalışmada kandidoz patogenezinde çtkili virulans faktörleri arasında önem taşıyan proteinaz, fosfolipaz ve slime aktivitelerinin İn vitro belirlenmesi, fosfolipaz ve proteinaz enzimi arasında bir korelasyonun olup olmadığı ve suşlann izole edildikleri vücut bölgelerine göre sahip oldukları virulans faktörlerinde bir farklılık bulunup bulunmadığı araştırılmıştır. Proteinaz aktivetesİ sığır serum albumin agar (SSAA), fosfolipaz aktivitesi modifiye yumurta sarılı agar (YS^) ve slime aktivitesi ise kongo kırmızılı beyin-kalp İnfuzyon (KKBKI) agar yöntemi ile incelendi. Calbiccans'ın süşlannın 64'ünde proteinaz aktivitesi bulundu ve suşlann hepsi bir pozitif olarak saptandı. En fazla proteinaz aktivitesi vajinal akıntı örneklerinden (%67.5) elde edildi. Fosfolipaz aktivitesi değerlendirilirken Pz değeri dikkate alındı. En yüksek aktivite vajinal akıntı örneklerinde (Ort Pz=Q.819±0.12) ve en düşük aktivite oral sürüntü örneklerinde (Ort Pz=0.906+0.094) gözlendi. Tüm örnekler için ortalatma fosfolipaz aktivitesi 0.868±0.112 bulundu. Çalışmada Calbiccans'ın izolatlannın 48 'inde slime aktivitesi pozitif bulundu. îzolatlar arasında en yüksek slime aktivitesi idrar (%52.5) ve kan (%50) örneklerinde saptandı. Hücre dışı virulans faktörlerinden proteinaz ve fosfolipaz arasındaki korelasyon sadece idrar örneklerinden izole edilen Calbiccans'ın suşlannda görüldü, diğer klinik örnekler için bu korelasyon anlamlı bülunnjadı. Çalışılan virulans faktörleri ile suşlann izole edildikleri vücût bölgeleri arasında anlamlı tüir farklılık gözlenmedi. Sonuç olarak çalışmamızda Caibiccans'ın neden olduğu infeksiyonun oluşum mekanizmasında mikroorganizmaya ait bir çok virulans faktörünün rolü olduğu kanısına varılmıştır. 47
Özet (Çeviri)
In this study, 100 C.albicans isolates from blood, urine, vaginal discharge and oral cavity were used. In this study, in vitro determination of proteinase, phospholipase and slime activities which were important virulence factors and effective in candidiazis pathology were examinated and also, whether there was a correlation between phosholipase and proteinase enzymes and whether there was a difference in the virulence factors of the isolates according to the parts of body they were isolated from were examined. The proteinase activities of the isolates were examined with bovine serum albumin agar (BSAA) method, phospholipase activities with modified egg-yolk agar (EYA) method and slime with congo red brain-heart infusion agar (CRBHI) method. In the 64 of 100 C.albicans isolates, proteinase activities were determined as one positive. Maxiumum proteinase activities (67.5%) were obtained from vaginal discharge samples. In the evaluation of phospholipase activity, Pz value was taken into consideration. The higher phosholipase activities were observed in vaginal discharge samples (Avarage Pz=0.819±0.12) and the lower activities in oral cavity samples (Avarage Pz=0.906±0.094). The avarage phospholipase activities in all samples were determined as 0.868+0.112. In this study, slime activities were determined as positive in 48 of all C.albicans isolates. Among the isolates, the higher slime activities were determined in urine (52.5%) and blood (50%) samples. The correlation between proteinase and phospholipase activities which were extracelluler virulence factors were only observed in C.albicans strains from urine samples and for other clinical samples no correlation was determined. There was no correlation between the virulence factors and the parts of the body from which strains were isolated. As a result, it is thought that more than one virulence factor play role in the infections with C.albicans. 48