Yaygın damar içi koagülapatinin eşlik ettiği sepsis olgularında plazmaferezin koagülasyon paremetreleri ve mortalite üzerine etkisi
Effects of plasmapheresis on mortality and coagulation parameters in sepsis complicated with disseminated intravasculer coagulation (DIC)
- Tez No: 131823
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMETTİN ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
77 ÖZET Sepsis veya organ yetmezliğinin eşlik ettiği şiddetli sepsis koroner yoğun bakım üniteleri dışındaki yoğun bakım ünitelerinde en sık ölüm nedenlerinden biridir. Mortalitesi çok yüksek olan sepsisde yaygın damar içi pıhtılaşma sendromu (DIC) gelişimi klinik durumu dahada kötüleştirip mortaliteyi arttırmaktadır. Bu çalışma DİC'in eşlik ettiği sepsis ve/veya diğer doku hasarlarında gelişen şiddetli multiorgan yetmezliği olanlarda plazma değişiminin DIC kriterleri üzerine etkilerini değerlendirmek için planlanmıştır. Retrospektif olarak yapılan bu çalışmada, DİC'in eşlik ettiği sepsis tanısı almış ve plazmaferez tedavisi uygulanmış 10 hasta değerlendirildi, iki seans(1. ve 48. saatlerde) plazmaferez uygulanan hastaların vital bulguları kaydedildi. Çalışma için gerekli olan laboratuar sonuçları toplanıp sepsis, DIC ve MODS'da kullanılan skorlamaları yapıldı. Hastaların ayrıca 14 ve 28 günlük sağ kalımları değerlendirmeye alındı. Demografik verileri benzer olan hastalarda mortalite %20 bulundu.
Özet (Çeviri)
78 SUMMARY Sepsis or severe sepsis which accompanied by an organ failure is the most frequent cause of mortality in the intensive care units. When sepsis is complicated with DIC, clinical state worsens and the mortality of sepsis increases. Today, because of its high mortality rate and elevated frequency, new therapy modalities are worked on to be developed. This study is planed to access the effect of plasma exchange on outcome of sepsis complicated with DIC, diagnostic criteria's of DIC in patients who have sepsis or severe sepsis. In this study 10 patients, who was had sepsis accompanied by DIC and had twice plasma exchange therapy in the early stage, were evaluated retrospectively. Vital signs of were noted, laboratory results were collected and scorings used for predicting severity and outcome of sepsis; SOFA, MODS, APACHE II and DIC were done. In addition, patient's survivals for 14 and 28 days were evaluated. Mortality rate of patients with similar demographic data's were 20%.