Septis ve septik şokta pentoksifilin uygulamasının hemodinami, doku oksijenasyonu ve mortalite üzerine etkisi
The effect of pentoxifylline to hemodynamic values, tissue oxygenation and mortality during sepsis and septic shock
- Tez No: 131824
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET ORAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
63 ÖZET Günümüz yoğun bakım ünitelerinin imkanlarına rağmen sepsis mortalitesi %9 ile %80 arasında değişmektedir. En az üç organda progresif olarak yetmezlik geliştiğinde mortalite en az %80 olmaktadır. Bu hastalarda MODS gelişimi ile mortalite %100'e çıkmaktadır. Bu çalışma ile Ankara Üniversitesi Reanimasyon ünitesinde 2002 yılı içinde sepsis tanısı ile kabul edilen ve erken dönemde pentoksifüin tedavisi uygulanan 12 hastada pentoksifilin tedavisinin etkisini retrospektif olarak araştırdık. Erken dönemde vital bulguların kaydı, laboratuar incelemeler ve hastalığın şiddetini ve prognozunu belirlemek için skorlamalan yapıldı. Ardından laboratuvar parametreleri, hemodinamik çalışma ve doku oksijenasyonu hesaplamaları, kan laktat ölçümleri yapıldı. Pentoksifilin tedavisine IV contmü 5mg/kg/saat olarak 180 dakika süreyle devam edildi.Pentoksifîlinin 1. saati, 3. saati ve 24. saatinde laboratuvar parametreleri, hemodinamik çalışma, doku oksijenasyon hesaplamaları, kan laktat ölçümleri ve skorlamalar yapıldı. Ayrıca hastaların 14 ve 28 günlük sağ kalımları değerlendirildi. Toplam oniki hasta için APACHE II ile hesaplanan beklenen mortalite %29±1,43 olmasına rağmen çalışma sonunda mortalite %26±66 bulundu. Sepsisin şiddetini belirlemek için kullanılan SOFA ve organ disfonksiyonlannı belirlemek için kullanılan MODS skorunda pentoksifilin tedavisi sonunda azalma anlamlı bulundu(sırası ile p0,005). Ancak doku oksijenasyonunda anaerobik metabolizmanın aktifliğini gösteren laktat düzeyleri pentoksifilin öncesi 18,80+1,63 iken pentoksifilinin 1. saatinde 16,81±1,72 pentoksifilinin 3.
Özet (Çeviri)
65 SUMMARY Despite the impressive advances in our understanding of the basic mechanism of sepsis and recent improvements in intensive care monitoring, diagnostic techniques and therapies mortality associated with sepsis varies between 9% and 80%. When more than three organs are involved in a progressive manner, the risk of death is at least 80%. In this study, we researched retrospectively the effect of pentoxifylline in the early stage on patients admitted with sepsis in 2002 at intensive care unit of Ankara University. We reported ten patients who were accomplishing sepsis criteria of Bone which was described in 1991. Vital signs records, laboratory tests and scoring to determine the sickness degree and prognosis were done in early stage. Then the haemodynamic studies and tissue oxygenation calculations, laboratory parameters, blood lactate levels were determined pentoxifylline therapy was started end continued for 180 minutes. The laboratory parameters, haemodynamic profile and tissue oxygenation status, blood lactat levels and scores were determined in the 1.-3. and 24. hours of the pentoxifylline therapy. Also patients 14 and 28 days survivals were evaluated. Although the estimated mortality calculated with APACHE II for 12 patients was 29+1,43, at the end of the study 28 days mortality was found 33%. The decrease of SOFA score used to determine sepsis degree and MOD score used to determine organ dysfunction after pentoxifylline was found successful. (p0,005). The lactate levels representing the activity of anaerobic metabolism in the tissues, were 18,80±1,63 before pentoxifylline therapy. It was decreased to 16,81±1,72, 15,6+1,60, 14,94+1,24 in the 1.-3. and 24.