Akut akciğer hasarı ve akut sıkıntılı solunum sendromunda akciğer koruyucu stratejiye uygun konvansiyonel ventilasyon ve yüksek frekanslı osilatif ventilasyonun oksijenasyon ve hemodinami üzerine etkileri
Effects of lung protective conventional mechanical ventilation and high frequency oscillation ventilation on oxygenation and hemodynamic parameters in patients with acute lung injury and acute respiratory distress syndrome
- Tez No: 131825
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMETTİN ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
83 ÖZET Bu çalışmada Ankara Üniversitesi Reanimasyon ünitesine ALI/ARDS tanısı ile kabul edilen 10 hastada Yüksek Frekanslı Osilatif Ventilasyon (HFOV) ile akciğer koruyucu stratejiye uygun konvansiyonel ventilasyon (CV) uygulamaları karşılaştırmıştır. Hastalar entübe edilerek solunum desteği sağlanmasını takiben erken dönemde vital bulgular kaydedilmiş, laboratuar incelemeler ve hastalığın şiddetinin belirlenmesi amacı ile skorlamalar yapılmıştır. Ardından hemodinamik çalışma ve doku oksijenasyonu hesaplamaları yapılmıştır. Sonrasında hastaların akciğerlerinin aşırı gerilme (overdistansiyon) ve kapanma basınçları (closing pressure= CP) tesbit edilmiş ve recruitment uygulamasını takiben 3 saatlik periyodlarla iki moddada ventile edilmişlerdir. Her saat hastaların vital bulguları kaydedilmiş ve hemodinamik çalışma ile doku oksijenasyon parametreleri tekrarlanmıştır. Arteriel kan gazı sonuçlarına göre gerekli görülen müdahaleler yapılarak kaydedilmiştir. Her iki grubumuzdada oksijenasyonda düzelme sağlanmış ancak ventilasyonun göstergesi olan CO2 atılımı HFOV grubunda başlangıçta yüksek olmasına rağmen normalize olmuş, CV grubunda solunum sayısına ve l/E oranlarına yapılan müdahalelere rağmen CO2 retansiyonu engellenememiştir. CV grubunda recruitment manevrasını takiben oksijenasyondaki iyileşme ilerleyen saatlerde düşmeye başlamıştır. HFOV grubunda ise oksijenasyon tedrici olarak düzelmiş ve son zaman diliminde diğer grubun değerlerini geçmiştir. Bu iki parametre yani oksijenasyon ve C02 düzeyleri birlikte değerlendirildiğinde CV grubunda ilerleyen saatlerde derecruitment gelişiminin engellenemediği, HFOV grubunda ise tedrici recruitment sağlanması ile birlikte derecruitment'ında önüne geçildiği şeklinde yorumlanmıştır. HFOV grubuna uygulanan ortalama havayolu84 basınçları CV grubuna uygulananın 5 CIT1H2O üzerinde olmasına rağmen hemodinamik instabilite gözlenmemiş hatta bu grupta inotrop ihtiyacı CV grubuna oranla daha düşük bulunmuştur. Her iki gruptada oksijen ekstraksion oranlarında ve şant fraksiyonlarında düzelme gözlenmiş ve gruplar arası anlamlı fark görülmemiştir. ALI/ARDS'li hastalarda mekanik ventilasyon desteğinin sağlanması yolu ile oksijenasyonun ve ventilâsyonun dolayısı ie doku oksijenasyon parametretrelerinin düzeltilmesi ve diğer organ sistemlerinin desteklenmesi tedavinin temel ilkeleridir. Mekanik ventilasyon uygulamalarında akciğer koruyucu strateji mortalite üzerine yararlı etkisi olduğu gösterilen tek yöntemdir. HFOV akciğer koruyucu ventilâsyonun ideal koşullarını uygulayan bir ventilasyon tekniğidir. Çalışmamızdan elde ettiğimiz veriler HFOV ve dolayısı ile uygun ve yeterli düzeyde yapılan akciğer koruyucu ventilasyon uygulamalarının ALI/ARDS' li hastaların hemodinamilerinde bozulmaya yol açmadan oksijenasyon ve ventilasyon parametrelerini düzelttiği yönündedir.
Özet (Çeviri)
85 SUMMARY In this study 10 patients, accepted by intensive Care unit of Ankara University, who met criteria of ALİ/ARDS have been compared with High Frequency Oscillatory Ventilation (HFOV) and lung protective conventional mechanical ventilation (CV). Following the respiration support, in the early stages vital diagnosis have been recorded and in order to detect the severity of the illness laboratory analyses and scores have been made. Following this procedure, hemodynamic studies and tissue oxygenation calculations have been made. Afterwards, the patients' lungs overdistension and closing pressures have been detected and following the recruitment maneures the patients have been mechanically ventilated in 4 hours' period at each ventilation modes. The vital diagnoses of the patients' have been recorded each hour and tissue oxygenation parameters have been repeated with hemodynamic studies. According to the results obtained from arterial blood gases the necessary treatments have been made recordingly. In each group oxygenation were improved, but although the PaC02 were high in HFOV group at the beginning it then maintained normal values, yet in the other hand all the treatment that have been made in the CV group to the respiration number and l/E ratios, C02 retention couldn't have been avoided. Following the recruitment maneuver that have been applied to CV group, improving recovery process started to decline in the following hours. However in the HFOV group, oxygenation has been gradually recovered and in the last period the values overwhelmed other group's values. When these parameters, oxygenation and C02 values, have been evaluated together, it has been noted in the CV group that derecruitment advance hasn't been avoided, however hand in the HFOV group, together with the gradual recruitment, it has been noted that this process has passed beyond86 derecruitment. Eventhough the average airway pressure that have been applied to the CV group are above 5 CIT1H2O, hemodynamic impairment hasn't been discovered and in this group the inotrope necessity is discovered to be lower than the CV group. There were no significant differences in oxygen extraction ratio and shunt fraction between two groups. If the patiens who have been diagnosed to have ALI/ARDS are supported with mechanic ventilation support, due to oxygenation and ventilation, the recovery of tissue oxygenization parameters and the support of other organ systems have been the basic principles of this application. Two large randomized, controlled trials in humans with ARDS have shown that lung protective ventilatory strategies can have a mortality benefit. Lung protective strategies in ARDS are currently aimed at reducing plateau airway pressures and tidal volumes, and at attempting to have an open lung. Based on this rationale, the high Paw in conjunction with small Vt values appears to make HFOV ideally suited as a lung protective strategy. The data we have obtained through this study, we found that the use of HFOV applied with an“open-lung”approach is improved oxygenation and ventilation and that is not associated with adverse hemodynamic effects.