Kordioversiyon yapılan 65 yaş altı hastalar ile 65 yaş ve üstü hastarda sedasyon analjezide propofol ve midazolamın klinik etkilerinin ve yan etkilerinin karşılaştırılması
Comparing the clinical and side effect of propofol and midazolam for sedation analgesia in patients over and under 65 years who went under cardioversion
- Tez No: 131831
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL SAĞIROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET KARDİOVERSİYON YAPILAN 65 YAŞ ALTI HASTALAR İLE 65 YAŞ ÜSTÜ HASTALARDA SEDASYON /ANALJEZİDE PROPOFOL VE MİDAZOLAMIN KLİNİK ETKİLERİNİN VE YAN ETKİLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI M.Parlak Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Ve Araştırma Hastanesi GİRİŞ; Kardioversion (KV) işlemi sırasında kullanılan Midazolam ve Propofol'ü Ramsey Sedasyon Skalası 5 (RSS-5) olana kadar titre ederek verip 65 yaş altı ve 65 yaş üstü hastalarda klinik ve yan etkilerini araştırdık. MATERYAL METOD: Prospektif, klinik çalışmamıza; KV endikasyonu olan, ASA- 1,11 70 hasta alındı. Hastalara fentanyl yaşa ve kiloya göre başlangıçta uygulandı. Midazolam 65 yaş altı 12 (Grup l), midazolam 65 yaş ve üstü 25 (Grup2), propofol 65 yaş altı 1 1 (Grup3 ) propofol 65 yaş üstü 22 (Grup4) titre edilerek verildi. SP02 sürekli, RSS ilk 20 dk içinde her dakikada, 20.dk'dan sonra beş kez kaydedildi, sedasyon düzeyi en az RSS-5 olunca KV yapıldı. KV'a tepkiler kaydedildi ( yüzünü buruşturma, ağrılı bölgeyi lokalize etme yüksek sesle inleme ve gövde hareketleri ). KV sonrası 02 ihtiyacı ve yan etkiler kaydedildi. RSS-2 geliş süreleri derlenme süresi olarak kaydedildi. BULGULAR; Gruplar arasında hemodinamik açıdan fark görülmedi. RSS-5'e geliş zamanı dört grupta benzerdi. RSS-2 'e geliş zamanı; Grup3 ve grup4 'de Grupl ve grup2'ye göre kısaydı (P=0,001). Grup2'in RSS-2' ye geliş süresi Grupl 'den uzundu (P> 0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY COMPARING THE CLINCAL AND SIDE EFFECTS OF PROPOFOL AND MIDAZOLAM FOR SEDATION ANALGESIA IN PATIENTS UNDER AND OVER 65 YEARS WHO WENT UNDER CARDİOVERDION Dr. Mine PARLAK, D.E.Ü.F Anesteziyoloji ve Reanimasyon ABD. INTRADUCTION: We evaluate the clinical and side effects of midazolam and propofol in patients over and under 65 years which were used during cardioversion by titrating to Ramsey Sedation Scale 5 ( RSS ). MATERIAL AND METOD: We studied 70 patients with KV indication and with inclusion criteria in this, clinical study, initially fentanyl was used due to age and weght.Patients were selected to propofol and midazolam groups and Grup 1 was midazolam under 65 years ( 12 ), Grup 2 midazolam over 65 years( 25 ), Grup 3 propofol under 65 years (11), Grup 4 propofol over 65 years ( 22 ). SpÛ2 was recorded continuosly and RSS was recorded each minute for the first 20 minutes and after 20 minutes for five times when RSS-5 was achieved KV performed. Reactions to KV were recorded ( localizing the painfull region, shouting, agitated behaviours ). 02 necessity and side effects after the KV recorded. FINDINGS: There wasn't hemodinamical difference between the groups RSS-5 time was similar in 4 groups. RSS-2 time was shorter in groups 3 and 4 when compared with group 1 and 2 ( p=0.000 ).