Kombine ve genel anestezinin hemodinami, glukoz, kortizol ve tiroid hormonları üzerine etkilerinin karşılaştırlması.
Compared the effects of combined anesthesia and general anesthesia on haemodynamic, glucose, cortizole and throid hormones
  1. Tez No: 131830
  2. Yazar: ALİ ALAGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ESER ŞAVKILIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Has. ve Göğ. Cerr.Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Çalışmamızda kombine anestezi (TEA ve GA kombinasyonu) ile GA'nin hemodinami, glukoz, kortizol ve tiroid hormonları üzerine olan etkilerini karşılaştırdık. Elektif pulmoner rezeksiyon planlanan, ASA I-II grubunda 30 hasta hastanemiz etik kurulunun ve hastaların onayıyla çalışmaya alındı. Tüm hastalara premedikasyon için 0.07 mg/kg midazolam, 0,5 mg atropin im yapıldı. Periferik damar yolu açılarak %0.9 NaCl ve %6 HES infuzyonuna başlandı. Operasyon odasına alman tüm hastalarda EKG, Sp02, invaziv arteriel basınç monitörize edildi. Kombine anestezi grubundaki (I. grup) hastalara Th7-8 / Th8- 9 aralığından epidural kateter yerleştirildi, 6-1 Oml %0.5 bupivakain puşe edildi. Tüm hastalarda indüksiyonda 3 mg midazolam, 2 pg/kg fentanil, 2 mg/kg propofol, 0.1 mg/kg vekuronyum iv uygulanıp, çift lümenli tüp yerleştirildi. Operasyon boyunca %100 02 kullanıldı (merkezi hava olmadığından). İdamede 6-7 mg/kg/sa propofol, ilave fentanil 1 ug/kg ve 0,03mg/kg vekuronyum yapıldı. I. gruba ek olarak epidural yolla 6 ml/sa %0.375 bupivakain verildi. Glukoz, kortizol, tiroid hormon düzeyleri için kan örnekleri alınıp, santrifüj edilerek hastanemiz biyokimya laboratuvarmda çalışıldı. Hemodinamik veriler: sistolik/diastolik kan basıncı (SKB/DKB), kalp atım hızı (KAH) premedikasyon öncesi (Pre Ö), indüksiyon 1. dakika (İnd. 1), entübasyonun 1. dk (Entb.l), insizyonun l.dk (İns.l), ekartör yerleştirildiğinde (Ekar.), ÇAV 20. dk (ÇAV), TAV 20.dk (TAV), ekstübasyon 3. dk (Ekst.3), derlenme (Deri.) ve operasyonun I. günü (Postop. 1) kaydedildi. Çalışmamızın sonucunda kombine anestezinin daha hipotansif ancak stabil bir hemodinami sağladığı, anestezik ajan gereksinimini azalttığı, peroperatif stresi ve endokrin yanıtı daha iyi baskıladığı ve daha ağrısız bir uyanma sağladığı kanısına varıldı. 58
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our study we compared the effects of combined anesthesia (combination of thoracal epidural and general anesthesia) and general anesthesia on haemodynamic, glucose, cortisole and throid hormones. Thirty patients, which planned to use for the process of elective pulmonary resection, ASA I-II were medicated with permission of our hospital's ethical commitee and the patients. Midazolam 0,07 mg/kg, atropine 0,5 mg were used intramuscularly for premedication to all patients. NaCl 0,9% and HES 6% infusions were applied by opening the periferic vena. ECG, SpC>2 and invasive arterial pressure were monitored for all patients who took in the operation room. Epidural catheters size between Th 7-8/8-9 were inserted then bupivacaine 6-10 ml 5% was given to the patients who were in the combined anesthesia group. Midasolam 3 mg, fentanyl 2 meg, propofol 2 mg/kg and vecuronium 0,1 mg/kg were applied intravenously for the all patients during induction and double lumened tube was inserted for the each patient. During the surgery 100% of 02 was used. Maintain the anesthesia, propofol 6-7 mg/kg/h, fentanyl 1 mg/kg and vecuronium 0,03 mg/kg were used. Additionally 6 ml/h of bupivacaine 0,375%) was used via epidural to the combined group. The blood samples were taken to determine the levels of glucose, cortisole and thyroid hormones. These samples were santrifüj ed and analyzed in our hospital's biochemistry laboratory. The haemodynamic datas including systolic/diastolic blood pressure (SBP/DBP), heart rate (HR) before the premedication, induction at the first min., intubation at the first min., incision at the first min., ecartor, DLV 20 min., OLV 20 min., extubation 3 min., recovery and first of the operation were recorded. As a result of our study, it is observed that the combined anesthesia makes more hypotension but stabilized the haemodynamic, decreases the necessity of anesthetic agents also supreses preoperative stress and endocrine response and lets the patients wake up with less pain. 59