Kombine spinal-epidural ve hasta kontrollü epidural analjezi yöntemleri kullanılarak ropivakain ve bupivakainin travay sürecine etkilerinin karşılaştırılması
The, comparison of the effects of bupivacaine and ropivacaine on the duration of labor while using combined spinal-epidural and patient-controlled analgesia techniques
- Tez No: 131833
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN TAŞDÖĞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
4. ÖZET KOMBİNE SPİNAL-EPİDURAL VE HASTA KONTROLLÜ EPİDURAL ANALJEZİ YÖNTEMLERİ KULLANILARAK ROPİVAKAİN VE BUPİVAKAİNİN TRAVAY SÜRECİNE ETKİLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Dr. Cemil Akıllı, Dokuz Eylül Üniversitesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı, İnciraltı/İzmir Doğum ağrısının, etkin, hızlı ve güvenli bir şekilde sağaltılması için günümüzde Kombine Spinal Epidural (KSE) analjezi en sık kullanılan yöntemlerden biridir. Çalışmaya alınan nullipar gebelere, KSE ve hasta kontrollü epidural analjezi (HKEA) yöntemleri kullanılarak ropivakain veya bupivakainine eklenen fentanil ile analjezi sağlanması ve her iki ilacın travay sürecine etkilerinin randomize, prospektif ve çift kör bir çalışma ile karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmaya, ASA l-ll, servikal açıklığı £5cm olan 50 nullipar gebe alındı. KSE teknik kullanılarak bupivakain grubuna (Grup B) 1ml %0.25 bupivakain+25 ug fentanil, ropivakain grubuna (Grup R) 1ml %0.25 ropivakain+25 ug fentanil intratekal olarak uygulandı. Gebelerin ağrıları başladığında, 2 ug/ml fentanil + %0.125 konsantrasyonunda bupivakain veya ropivakain solüsyonu içeren ve sürekli infüzyon + aralıklı bolus programı ile HKA uygulamasına başlandı. Gruplar arasında demografik, hemodinamik, VAS ve kullanılan ilaç miktarı açısından anlamlı fark yoktu. Motor blok oluşması ve duyusal blok düzeyi Grup B' de istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulundu. Travay süresi, maternal ve fetal yan etkiler ve anne memnuniyeti açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Sonuç olarak, KSE ve HKEA yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilen doğum analjezisinde %0.125 konsantrasyonundaki ropivakainin daha düşük düzeyde duyusal blok oluşturması ve motor blok yapmaması, travay süresinin bupivakainden daha kısa olması nedeniyle bupivakaine iyi bir alternatif olduğu kanısına varıldı. Anahtar Kelimeler : Doğum analjezisi, ropivakain, bupivakain, kombine spinal epidural analjezi, hasta kontrollü epidural analjezi, travay.
Özet (Çeviri)
5. SUMMARY (İNGİLİZCE İSİM ve ÖZET) THE COMPARISON OF THE EFFECTS OF BUPIVACAINE AND ROPIVACAINE ON THE DURATION OF LABOR WHILE USING COMBINED SPINAL-EPIDURAL AND PATIENT-CONTROLLED ANALGESIA TECHNIQUES Dr. Cemil Akıllı, Dokuz Eylül University Department of Anesthesiology and Reanimation İnciraltı-İzmir / TÜRKİYE Combined spinal-epidural analgesia (CSE) is one of the most popular and frequently used techniques with the purpose of effective, quick and safe treatment of labor pain. The purpose of this prospective, double-blind, randomized study is to compare the effects of ropivacaine and bupivacaine with fentanyl by using the techniques of CSE and patient-controlled epidural analgesia (PCEA) on the course of labor in nulliparous women. A total of 50, ASA physical status I and II, nulliparous parturients with