Alt batın cerrahisi uygulanan hastalarda preemptif verilen selektif COX-2 inhibitörü rofekoksibin postoperatif ağrı üzerine etkisi
Evaluation of preoperative administration of cyclooxygenase-2 inhibitor rofecoxib for the treatment of postoperative pain management after lower abdominal surgery
  1. Tez No: 131837
  2. Yazar: OYA ARTIKASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜKSEL ERKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
4. ÖZET ALT BATIN CERRAHİSİ UYGULANAN HASTALARDA PREEMPTİF VERİLEN SELEKTİF COX-2 İNHİBİTÖRÜ ROFEKOKSİBİN POSTOPERATİF AĞRI ÜZERİNE ETKİSİ Dr. Oya ARTIKASLAN, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı, 1836 sok. 4/8 Karşıyaka izmir Postoperatif ağrı tedavisinde anestezistlerin başlıca amacı güvenli ve istenmeyen yan etkiler olmadan, etkili ve devamlı analjezinin sağlanmasıdır. Bu çalışmada, alt batında cerrahisi planlanan hastalarda postoperatif ağrı tedavisi için, preemptif olarak peroral verilen ülkemizde yeni kullanıma giren selektif COX-2 inhibitörü rofekoksibin analjezik etkinliğini ve postoperatif morfin tüketimi üzerine etkilerini ve rutin pratiğimizde uygulanabilirliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya total abdominal histerektomi (TAH) veya bilateral salpingooferektomi (BSO) operasyonu geçiren 50 hasta alındı. Grup P'den beş hasta Grup R'den beş hasta olmak üzere toplam on hasta çalışma dışı bırakıldı. Bir gece önceden tüm hastalara 10 mg diyazepam kapsül ile premedikasyon uygulandı. Tüm hastalar randomize olarak iki gruba ayrıldı. Grup P'e operasyondan bir saat önce plasebo peroral 500 mg C vitamini, Grup R'ye de, 50 mg rofekoksib verildi. Tüm hastalara standart anestezi uygulandı. Intraoperatif fasya kapatılırken tüm hastalara HKA cihazı ile 0,05 mg/kg morfin yükleme dozu ve 10 mg metoklopramid uygulandı. HKA cihazı 1 mg bolus doz, 10 dk kilit süresi ve dört saatlik limit 20 mg olacak şekilde programlandı. Hastaların 0,2,4,6,8,12,24. saatlerde hemodinamik değerleri, solunum sayıları, VAS, talep, sunum değerleri, total morfin tüketimleri, sedasyon skorları ve yan etkiler kaydedildi. Plasebo ile karşılaştırıldığında, Grup R'de total morfin tüketimi istatistiksel olarak anlamlı derecede düşüktü (Grup R'de 29,36±10,45 ve Grup P'de 43,60±12,62 ). iki grubun ortalama VAS değerleri karşılaştırıldığında 4. saattenitibaren, Grup R'de, Grup P'ye göre, VAS değerleri istatistiksel olarak anlamlı derecede düşüktü (Grup R'de 2,25+0,33, Grup P'de 3,45±0,28). İki grubun sedasyon skorları ve solunum sayıları karşılaştırıldığında, iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı. Yan etki olarak, bulantı ve kusma açısından iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı; kaşıntı insidansı Grup P'de, Grup R'ye göre daha fazlaydı (Grup P'de kaşıntı görülen hasta sayısı dört, Grup R'de sıfır). Bulguları değerlendirdiğimizde, preoperatif olarak peroral verilen 50 mg rofekoksibin, total abdominal histerektomi vakalarında total opioid tüketimini, yan etkileri arttırmadan azalttığı sonucuna vardık. Anahtar Kelimeler Postoperatif ağrı tedavisi, rofekoksib, COX-2 inhibitörleri, İV- HKA morfin, preemptif analjezi
Özet (Çeviri)
5. İNGİLİZCE İSIM ve ÖZET EVALUATION OF PREOPERATIVE ADMINISTRATION OF CYCLOOXYGENASE-2 INHIBITOR ROFECOXIB FOR THE TREATMENT OF POSTOPERATIVE PAIN MANAGEMENT AFTER LOWER ABDOMINAL SURGERY Dr. Oya ARTIKASLAN, Dokuz Eylül University of Medical Faculty, Department of Anesthesiology and Reanimation, 1836 sok. 4/8 Karşıyaka İzmir The main purpose of anesthesiologists in postoperative pain management is to provide safe and continous analgesia without side effect. The analgesic efficacy, side effects and the influence on postoperative morphine consumption in IV-PCA of rofecoxib, a selective COX-2 inhibitor were investigated in patients undergoing gynecologic surgical procedures in a double blinded, plasebo- controlled study. After Institutional Review Board approval 40 consenting patients ASA physical status l-ll were assigned to receive one of two study medications. Group R received rofecoxib 50 mg peroral; Group P received peroral placebo ( vitamine C) one hour before the operation. All surgical procedure were performed under anesthesia using sevoflorane, nitrous oxide and oxygen (N2O and O2). The loading dose of PCA morphine 0,05 mg/kg and 10 mg metoclopramide were administred during closure of the fascia to both groups. All surgical patients had access to morphine IV- PCA, 1 mg bolus doses with 10 minutes of lockout interval and 20 mg of four hours limit. The PCA data, morphine consumption, pain scores, hemodinamic data, respiratory frequency, sedation scores and side effects were recorded at 0, 2, 4, 6, 8, 12 and 24th hours.Compared with placebo, preemptive rofecoxib significantly decreased total morphine usage (Group R: 29,36±10,45 and Group P: 43,60±12,62). The VAS scores used in evaluation of pain, were lower in group R compared to group P after the fourth hour and the difference was statistically significant (Group R: 2,25±0,33, Group P 3,45±o,28) There were no significant difference in the patient's sedation scores and respiratory frequency. Moreover, side effects such as nausea and vomiting were similar in the two treatment groups. However, the incidence of itching was increased group P compared to group R ( four patients in group P had ithching, none in group R ) It is concluded that peroral 50 mg rofecoxib administrated preoperatively was effective in decreasing total morphine consumption after gynecologic surgery without increasing side effects. Keywords Postoperative pain management, rofecoxib, COX-2 inhibitors, IV-PCA morphine, pre-emptive analgesia