Koroner arer cerrahisi sonrası operasyon odasında ekstübasyon uygulanan olgularda bazal infüzyonlu ve bazal infüzyonsuz hasta kontrollü intravenöz morfin analjezi yönteminin karşılaştırılaması
A comparison of the methods of patient controlled intravenous morphine analgesia with or without baseline infusion in the patients who were extubated in the operation room after coronary artery surgery
  1. Tez No: 131862
  2. Yazar: ZEHRA FİLİZ GÜNDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN GÜLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Fast-track kardiyak anestezi uygulamasının son basamağı, hastaların operasyon odasında ekstübe edilmeleridir. Bu yaklaşımda etkin bir postoperatif analjezi zorunludur. Çalışmamızda, koroner arter cerrahisi sonrası operasyon odasında ekstübasyon uygulanan olgularda, bazal infuzyonlu ve infuzyonsuz hasta kontrollü intravenöz morfin analjezi yöntemleri karşılaştırıldı. Fakülte etik kurul ve hasta onayı alınarak, ASA III grubu 30 olgu rastgele iki eşit gruba ayrıldı. Operasyondan önce 0,1 mg/kg intravenöz morfin HC1 ile premedikasyon yapılan olguların anestezi idamesi propofol (0.5-2.0 mg/kg/saat)-remifentanil (5-20 ug/kg/saat) infüzyonu ile sağlandı. Olgular %50 Û2-%50 N2O karışımı ile solutuldular. Operasyon odasında, ekstübasyon kararı verilmeden önce; basit emirlere yanıt alınması, orofaringeal sıcaklığın 36,5°C den fazla olması, hemodinamik stabilite olması, kontrol edilemeyen aritmilerin olmaması kriterlerine uyuldu. Ayrıca arteryel kan gazı analizlerinde; pH nın 7.30 dan fazla olması, F1O2 % 50 den az iken PaOa nin 60 mmHg'den büyük olması, PC02nin 45 mmHg'den küçük olması şartı arandı. Postoperatif analjezi amacıyla tüm olgularda sternotomi kapatılmadan önce iv. 0, 1 5 mg/kg morfin HC1 uygulandı. Hastalar kardiyovasküler yoğun bakım ünitesine alındıktan sonra HKA uygulaması başlatıldı (kilitli kalma zamanı 15 dk., bolus doz 0,015 mg/kg morfin HC1). İkinci grupta ise aynı PCA programına ek olarak iv. 0,03 mg/kg/st morfin HC1 infüzyonu başlatıldı. Hastaların postoperatif ağrı (verbal rating skala, VRS), sedasyon düzeyleri, hemodinamik parametreleri ve yan etkiler postoperatif 1, 2,4, 6, 12 ve 24. saatlerde kaydedildi. Grupların sedasyon düzeyleri zaman içerisinde değişiklik göstermezken VRS değerlerinin zaman ile azaldığı saptandı. VRS değeri II. Grupta I. Gruba göre 2 ;4, 6, 12 ve 24.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A comparison of the methods of patient controlled intravenous morphine analgesia with or without baseline infusion in the patients who were extubated in the operation room after coronary artery surgery. The final step in fast-track anesthesia is to extubate the patient in operation room. An effective postoperative analgesia is necessary in this approach. We compared patient controlled analgesia methods of morphine given intravenously with and without baseline infusion, in patients who were extubated in the operation room after coronary artery surgery. Thirty patients with ASA physical status III were randomly divided into two equal groups following the approval taken from the hospital ethic committee and patients. Anesthesia was started and maintained with propofol ( 0.5-2.0 mg kg“' hr 'l ) and remifentanil ( 5-20 u kg ~l hr ~* ) infusions following a premedication with morphine HC1 (0.1 mg kg _1 ) given intravenously. Patient were ventilated with 50 % N2O in O2. Before the decision of extubation in the operation room, patient were examined to fit the following the criteria; responsing to simple orders, oropharingeal heat over 36.5 °C, hemodynamic stability and no uncontrolled arrythmias. More over, regarding arterial blood gas measurement, pH should be over 7.30, Pa02 should be over 60 mmHg when FİO2 is 50% or below, and PaC02 should be below 45 mmHg. First, a standardised 0, 1 5 mg kg ~l loading dose of Morphine HC1 was given to all patient just before sternal closure. After arrival to CVCU, patient were allowed to use supplemental bolus PC A doses, 0,015 mg kg”1 h"1 with a locked out time of 15 minute in both groups. In group two, a standardized baseline infusion, 0,03 mg kg4 h*1 was also set for 24 h. Levels of pain (verbal rating scale) and sedation, and hemodynamic parameters of patients and adverse effects were recorded at 1st, 2nd, 4* 6* 12* and 24th hours postoperatively. Levels of sedation did not differ throughout the study period, whereas pain levels decreased in both groups.