Modeling of human memory errors in relation to response for sample surveys
  1. Tez No: 13196
  2. Yazar: SEMİH IŞIKSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. H. ÖZTAŞ AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖRNEKLEN! ÇALIŞMALARINDA CEVAPLAMA İLE İLGİLİ İNSAN HAFIZA HATALARININ MODELLENMESİ IşIKSAL, Semih Fen - Edebiyat Fakültesi İstatistik Bölümü, Yüksek Lisans Tezi Tez Danışmam : Doç. Dr. H. Öztaş Ayhan 123 Sayfa, şubat 1991 ÖZET Çalışma, iki ölçümlü sorulara cevap vermelerde hafıza hatırlama hatalarının etkisini kanıtlamayı üzerine alıyor. Çalışma tasarımı sınırlı ve sınırsız hatırlama, olayın ölçülme aralığı, olan olayın önemini, ve cevap yeren kişinin yaşı üzerinde durmaktadır. Her değişkenin ( sınırsız hatırlamaya dayanan ) örnek araştırma sonuçları ve / veya sınırlı hatırlama sonuçları geçerli kayıt sistemi ile eşleştirildi. Kısa ve uzun dönem insan hafiza hataları ve onların cevaplamadaki etkileri için İstatistiksel modeller ileri sürüldü. Anahtar Kelimeler : Sınırlı hatırlama, Hafıza hataları, Örneklem dışı hatalar, Anket araştırmaları, Kübik spline fonksiyonları, Hatırlama hatası, Sınırsız hatırlama, Regrasyon analizi. Bilim Dalı sayısal kodu : 406.02.01. iv
Özet (Çeviri)
MODELING OF HUMAN MEMORY ERRORS IN RELATION TO RESPONSE FOR SAMPLE SURVEYS IŞIKSAL, Semih Faculty of Arts & Sciences Department of Statistics, M.S. Thesis Supervisor : Assoc. Prof. Dr. H. Öztaş Ayhan 123 Pages, February 1991 ABSTRACT A study is undertaken to establish the effects of memory recall errors on responses to two modules of questions. Design of the study reflects the effects of age and education of respondent, importance of the event, duration since the event, frequency of the occurrence of the event, measurement scale of the event, and unbounded and bounded recalling. Sample survey results of each variable (based on unbounded recall) are matched with the available records and/or bounded recall results. Statistical models are proposed for short and long term human memory errors as well as their effects on responses. KEYWORDS : Bounded recall, Memory Error, Nonsampling error, Questionnaire research, Cubic spline functions, Recall error, Unbounded recall, Regression analysis. Science Code : 406.02.01. ?.. m