Measures of response reliability in 1988 household labour force survey for Ankara
- Tez No: 13197
- Danışmanlar: DOÇ.DR. H. ÖZTAŞ AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET 1988 HANEHALKI İŞSÜCÜ ARAŞTIRMASININ ANKARA İÇİN CEVAP GÜVENİLİRLİ?İ Ö1ÇÜTLERİ BİLGE HÜsniye YÜKSEK LİSANS TEZİ İSTATİSTİK BÖLÜMÜ Tez Yöneticisi s Doç. Dr. H. öztaş Ayhan Şubat 1991, 125 Sayfa Bu çalışmanın temel amacî, araştırmalarda meydana gelen hatalarda cevaplama değişkenliğinin payının ölçülmesine yarayacak yöntemleri ve istatistik teorisini incelemektir, örneklemedeki hataların, cevaplama varyansınin bileşenlerinin tahmini amacıyla temel çalışma planları oluşturulacaktır. Ankara için 1988 Hanehalkı işgücü araştırmasının verilerinden yararlanılmıştır. Kaba uyuşma oranı, marjinal dağılımlar arasındaki tutarsızlık ve tutarlılık indeksi incelenmiştir. Yalin toplam varyansınin bileşenleri olan basit örnekleme varyansı ve basit cevaplama varyansı hesaplanmış tutarsızlık indeksi test edilmiştir. Maalesef, anketör dağılımının bir plan çerçevesinde yapılmamış olması ve anketörlere ait bilgilerin olmaması nedeniyle ilişkili toplam varyans ve onun bileşenleri hesaplanamamîştır. Anahtar kelimeler : Tutarsızlık indeksi, Kaba uyuşma oranı, uyuşmazlık oranı, basit cevaplama varyansi, cevap güvenilirliği, basit örnekleme varyansı, yalın toplam varyans. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 406.02.01. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MEASURES OF RESPONSE RELIABILITY IN 1988 HOUSEHOLD LABOUR FORCE SURVEY FOR ANKARA BILGE, Hüsniye M. S IN STATISTICS Supervisor: Assoc. Prof. Dr. H. ÖZTAŞ AYHAN February 1991, 125 Pages The prime purpose of this thesis is to present statistical theory and methods for measuring the contribution of response variability to the overall error of a survey. More specifically, it is the purpose of this study to present basic study schemes for the estimation of the response variance components of the mean square eror. Application has been done for household labour force survey in 1988 for Ankara and response reliability, index of crude agreement, disagreement between marginal distributions, index of consistency have been examined. Simple total variance components which are simple sampling variance and simple response variance are also calculated and the index of inconsistency is tested. Unfortunately, interviewer allocation has not been done on design basis, so that correlated total variance and its components has not been calculated. Keywords : Index of inconsistency, index of crude agreement, index,, of crude disagreement, simple «response variance, response reliability, simple sampling variance, simple total variance. ^ Science Code : 406.02.01. 1X1