Hipertiroidili hastalarda kemik metabolizmasında meydana gelen değişikliklerin kemik dansitometrisi ve 99mTc (V) DMSA sintigrafisi ile değerlendirilmesi
Evaluation of bone metabolism changes in hiperthyroid patients using 99mTc (V) DMSA scintigraphy and bone mineral dansitometry
- Tez No: 131964
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT YÜKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Hipertiroidizm kemik turnovermda artış ile karakterizedir. Hipertiroidide mineral metabolizması ve iskelet sistemi hastalıklarına ait semptomlar nadir görülmekle birlikte, kronik tirotoksikoz kalsiyum metabolizmasının hormonal regülasyommu değiştirebilir ve kemik kaybı sonucu osteoporoz gelişimine katkıda bulunabilir. Bu çalışmada; hipertiroidili hastalarda kemik metabolizmasında meydana gelebilecek değişikliklerin tespitinde 99mTc (V) DMSA'nın rolünü kemik dansitometresi ile karşılaştırmalı olarak araştırdık. Tedavi edilmemiş hipertiroidili 25 hasta ve kemik yoğunluğu değerleri normal sınırlarda 15 sağlıklı birey kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi. Hasta ve kontrol grubuna tüm vücut ve lumbar bölgeden planar 99mTc (V) DMSA sintigrafisi çekildi. Kantitatif değerlendirme için lumbar bölgeden Kemik/ Yumuşak doku oranlan (LYO) hesaplandı. KMY ölçümleri yapıldı. Osteokalsin, paratiroid hormon, kalsiyum, fosfor ve alkalen fosfataz değerleri saptandı. Hipertiroidili hastaların serum osteokalsin ve ALP ortalama değerleri yüksek; Ca, P ve PTH ortalama değerleri normal olarak bulundu. L2-L4 seviyesinden alınan ölçümlerde 13 hastada osteopeni, 1 hastada osteoporoz tespit edildi. 9 hastanın L2-L4 KMY normal olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF BONE METABOLISM CHANGES IN HYPERTHYROID PATIENTS USING Tc-99m (V) DMSA SCINTIGRAPHY AND BONE MINERAL DANSITOMETRY SUMMARY In hyperthyroidism bone turn-over was increased in trabecular and cortical bone leading to an increased porosity of cortical bone and mobilisation of bone mineral due to increased metabolism. It is suggested that hyperthyroidism may cause to osteoporosis due to increase in bone turn-over. So we aimed to monitor the bone turn-over in hyperthyroidism using 99mTc (V) DMSA in comparison with bone mineral dansitometry (BMD). Non-treated 25 hyperthyroid patient and 15 healthy subject with normal BMD values underwent 99mTc (V) DMSA scintigraphy. Whole-body (WB) and lombar planar (LP) images were taken. ROI's were drawn over L2-L4 vertebra (L) and back-ground (BG), and L/BG ratios were calculated. In all patients BMD was performed, and serum freeT3, freeT4, TSH, ATPO, ATG antibody, PTH, osteocalcin, calcium, phosphorus and alkalen phosphatase were measured. BMD values of hyperthyroid patients was normal.