Malign vertebral infiltrasyonlarda difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntülemenin tanı değeri
Diagnostic value of diffusion-weighted magnetic resonance imaging in malignant vertebral infiltration
  1. Tez No: 131965
  2. Yazar: MURAT GEDİKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE ÇAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Farklı patolojilerin konvansiyonel imajlarda benzer ya da eş sinyal intensite gösterdiği durumlarda manyetik rezonans görüntülemenin tanısal spesifisitesi sınırlanır. Difüzyon ağırlıklı görüntüleme, yeni bir manyetik rezonans imaj kontrast tipi ve doku tipi karakterizasyonu sağlamaktadır. Çalışmamızda malign vertebral infiltrasyonlarda konvansiyonel T1- ve yağ baskılı T2-ağırlıklı sekanslarla karşılaştırarak difüzyon ağırlıklı görüntülemenin tanısal değeri araştırıldı. Malign vertebral infiltrasyonlu 40 olguya konvansiyonel T1 -ağırlıklı spin-eko, yağ baskılı T2-ağırlıklı turbo spin-eko ile difüzyon-ağırlıklı steady-state free precession sekansları uygulandı. Tüm vertebral lezyonlar her sekans için kalitatif ve kantitatif olarak analiz edildi. Kantitatif analizde ROI ölçümü ile kontrast ve kontrast-gürültü oranları hesaplandı. Kalitatif analizde lezyonların T1-, yağ baskılı T2- ve difüzyon-ağırlıklı imajlardaki sinyal intensiteleri“iki yüzde karşılaştırması”ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
DIAGNOSTIC VALUE OF DIFFUSION-WEIGHTED MAGNETIC RESONANCE IMAGING IN MALIGNANT VERTEBRAL INFILTRATION SUMMARY The specificity of magnetic resonance imaging diagnosis is sometimes limited due to similar or even identical signal intensities on conventional images in various pathologies. Diffusion-weighted imaging could serve as a new type of magnetic resonance image contrast and tissue type characterization. In our study, we sought to determine diagnostic value of diffusion-weighted imaging in malignant vertebral infiltration and compared the findings on diffusion-weighted images with those on conventional T1 -and fat-suppressed T2-weighted images. 40 patients with malignant vertebral infiltration were studied using conventional T1 -weighted spin-echo, fat-suppressed T2-weighted turbo spin-echo and diffusion- weighted steady-state free precession sequences. All vertebral lesions were analyzed qualitatively and quantitatively for each sequence. Quantitative analysis was performed by ROI measurements and by calculating contrast and contrast-noise ratios. In qualitative analysis, the signal intensity of the lesions was compared to perform“difference between to percentages”on T1-, fat-suppressed T2- and diffusion-weighted images.